لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۵

افغان ها به انتخابات پارلمانی اعتراض می کنند


افغان ها به انتخابات پارلمانی اعتراض می کنند
افغان ها به انتخابات پارلمانی اعتراض می کنند

ده ها افغان روز سه شنبه به خیابان های کابل پایتخت افغانستان ریختند و به انتخابات پارلمانی اخیر اعتراض کردند.
تظاهر کنندگان، از جمله قانونگذاران و کاندیداهای شکست خورده انتخابات ۱۸ سپتامبر را غیر دمکراتیک و غیر قانونی نامیدند، و کمیسیون انتخابات را به دستکاری در رای ها متهم کردند.
مسئولان کمیسیون نزدیک به ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار رای را به دلیل تقلب و خلافکاری های دیگر باطل کرده اند. آنها همچنین می گویند درباره دست کم ۲۲۴ کاندیدا به اتهام تقلب تحقیق می کنند.
نتایج نهایی قرار بود تا پایان اکتبر اعلام شود، اما در حالی که کمیسیون به هزاران شکایت رسیدگی می کند، به تاخیر افتاده است.
کمیسیون اصلی نظارت بر انتخابات افغانستان هفته پیش نبود «نگران کننده» شفافیت در میان مقامات برگزیده در بازشماری اخیر رای ها را یاد آور شد.
بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان گفت در دست کم ۲۳ ایالت، ناظران مشکلات جدی در بازشماری را گزارش دادند؛ گم شدن فرم های شکایت، نابرابری بین مجموع ورقه های رای و رای ها در صندوق های بازشماری شده، و بازداشتن ماموران کاندیداها از نظارت بر بازشماری از آن جمله بود.
انتخابات پارلمانی سپتامبر در پی انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته، که گفته می شود با تقلب گسترده همراه بود، برگزار شد. کمیسیون رسیدگی به شکایات نزدیک به یک سوم رای هایی را که به نفع حامد کرزی به صندوق ها ریخته شده بود باطل کرد.

XS
SM
MD
LG