لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱ ایران ۰۹:۱۸

سخنان رییس جمهوری افغانستان در مراسم تحلیف با استقبال احتیاط آمیز دیپلمات های غرب روبرو شد


سخنان رییس جمهوری افغانستان در مراسم تحلیف با استقبال احتیاط آمیز دیپلمات های غرب روبرو شد

رهبران غرب حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، را که هدف های دولت خود را تشریح کرده است، به گونه ای احتیاط آمیز تحسین می کنند.

در مراسم تحلیف کرزی در کابل در روز پنجشنبه، شخصیت ها و مقامات ارشد از ده ها کشور، از جمله هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا ، حضور داشتند. کلینتون بعدا در سخنانی در جمع سربازان آمریکایی و بین المللی که در افغانستان خدمت می کنند گفت از شنیدن سخنان رهبر افغانستان که نیروهای امنیتی کشور او ظرف پنجسال رهبری نبرد با شورش ستیزه گران را برعهده خواهند گرفت خوشحال شد.

دیوید میلیباند، وزیر امور خارجه بریتانیا از جمله آنها بود، که بنا به اطلاعیه دفترش، از سخنان رهبر افغانستان استقبال کرد.

کرزی قول داد از «اشتباهات گذشته بیاموزد» و با فساد مبارزه کند.

وزیر امور خارجه آلمان گفت سخنان آقای کرزی «تاکیدی درست» داشت، و اضافه کرد آلمان امیدوار است «گفته های درست» رهبر افغانستان، با «کردارهای درست» دنبال شود.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در مراسم حضور داشت. او پیشتر گفت دور دوم ریاست جمهوری آقای کرزی یک «پنجره فرصت» برای رهبران افغانستان باز می کند که «پیمان جدیدی» با شهروندان خود ببندند.

آندرس فوگ راسموسن، دبیر کل ناتو، در مراسم تحلیف حامد کرزی حاضر نبود، اما در بیانیه ای که دفترش صادر کرد به او به خاطر طرح هایش برای تشکیل یک «دولت فراگیر که در آن جایی برای فساد وجود ندارد»، تبریک گفت.

بان کی – مون دبیر کل سازمان ملل متحد در بیانیه ای گفت او از تعهد پرزیدنت کرزی به مبارزه با فساد و کوشش برای بهبود کارآیی دولت ،تامین امنیت و خدمات دیگر در افغانستان استقبال می کند. او گفت سازمان ملل متحد در انتظار است با آقای کرزی و دولت او کار کند.

XS
SM
MD
LG