لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۰

رقیب کرزی می گوید برای دور دوم رای گیری آماده است


عبدالله عبدالله، وزیر سابق امور خارجه افغانستان، که حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، را در دور دوم رای گیری به چالش گرفته است می گوید او آماده است با رقیب خود مقابله کند، با این حال پیوستن به حامد کرزی در یک دولت ائتلافی را رد نکرده است.

دکتر عبدالله، روز چهارشنبه در کابل به خبرنگاران گفت در مورد امکان تقسیم قدرت با پرزیدنت کرزی، در یک دولت ائتلافی گمانه زنی نخواهد کرد.

در این میان سازمان ملل متحد برای جلوگیری از تقلب در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، راه هایی را بررسی می کند که برکناری بیش از نیمی از مقامات ارشد انتخابات که در رای گیری ۲۰ اوت کار می کردند، از آن جمله است.

مقامات سازمان ملل متحد می گویند تحقیقگران متوجه شدند ۲۰۰ نفر از ۳۸۰ مسئول انتخابات به خلافکاریی در حوزه های رای گیری یا تقلب ارتباط داشتند. تقلب گسترده به دو ماه بن بست سیاسی منجرشد، روز سه شنبه مقامات اعلام کردند نتایج نشان داد هیچ کاندیدایی در دور اول برنده نشد و انتخابات دور دوم برگزار خواهد شد.

حامد کرزی، رییس جمهوری کنونی، و عبدالله عبدالله رقیب اصلی او، دور دوم را تایید کردند و گفتند آماده هستند درآن شرکت کنند.

یک سخنگوی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه به صدای آمریکا گفت مقامات همچنین برای افزایش امنیت در حوزه های رای گیری تلاش می کنند.

کارمندان کمیسیون انتخابات اینک برای برخورد با مشکلات لجیستیکی رای گیری سراسری دیگری در مدت ۱۸ روز، قبل از آنکه سرمای زمستانی مناطق دور افتاده را مسدود کند، آماده می شوند.

دبیر کل سازمان ملل متحد گفت برگزاری انتخابات به شیوه ای معتبر «چالشی عظیم» خواهد بود.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، از اعلام برگزاری دور دوم انتخابات در افغانستان استقبال کرد، اما گفت مبارزه با فساد از انتخابات بزرگتر است. گیتس در جریان دیداری از ژاپن گفت باید واقعگرا بود و تشخیص داد که مقابله با مسایل فساد و اداره امور در افغانستان یک «کوشش تکاملی» دایمی است.

XS
SM
MD
LG