لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۸

واشنگتن پس از تقلب گسترده در انتخابات افغانستان خبر می دهد


واشنگتن پست روز چهارشنبه گزارش داد آماری که کای آیدی نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان مخفی نگاه داشته است

یک گزارش مطبوعاتی در آمریکا حاکی است اطلاعات محرمانه سازمان ملل متحد در مورد انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان نشان می دهد که تعداد رسمی رای های شمرده شده در برخی از ایالت ها بیش از ۱۰۰ هزار از شمار رای دهندگان بیشتر بود.

واشنگتن پس از تقلب گسترده در انتخابات افغانستان خبر می دهد
واشنگتن پس از تقلب گسترده در انتخابات افغانستان خبر می دهد

واشنگتن پست روز چهارشنبه گزارش داد آماری که کای آیدی، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان، مخفی نگاه داشته است، اختلاف های گسترده ای را بین رقم رای دهندگان و رای هایی که کمیسیون مستقل انتخابات شمرده شده است، نشان داد.

این تفاوت ها مخصوصا در ایالت های جنوبی و شرقی که در آنها حامد کرزی، رییس جمهوری با اختلاف زیاد برنده شد، زیاد بود. برای مثال، کمیسیون حدود ۱۳۵ هزار رای را از ایالت هلمند ثبت کرد، اما سازمان ملل متحد تخمین زد که در آنجا فقط ۵ تا ۳۸ هزار نفر رای دادند.

یک سخنگوی سازمان ملل متحد در کابل در تماسی که صدای آمریکا با او گرفت، گفت در اصالت اطلاعات تردیدی نیست، اما خام و بی اهمیت است و باید برهمین اساس با آن برخورد شود.

اطلاعات سازمان ملل متحد همچنین حاکی است طرفداران عبدالله عبدالله نیز مرتکب تقلب شدند، اما در سطحی بسیار کوچکتر بود.

ناظران مستقل گفته اند یک سوم تمام رای ها مشکوک است.

پیتر گالبریت، مقام ارشد آمریکایی در هیات سازمان ملل متحد در افغانستان که ماه پیش برکنار شد، روز یکشنبه گفت بارها به او دستور داده شد گزارش های تقلب را دنبال نکند.

مسئولات انتخابات در افغانستان می گویند آنها برخی از رای ها را بازشماری می کنند و انتظار دارند برنده اواخر هفته آینده رسما اعلام شود.

XS
SM
MD
LG