لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۸

نتایج انتخابات افغانستان به جز در یک استان، اعلام شد


نتایج انتخابات افغانستان به جز در یک استان، اعلام شد
نتایج انتخابات افغانستان به جز در یک استان، اعلام شد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج نهایی انتخابات پارلمانی را که در ماه سپتامبر انجام شده بود، بجز یک ولایت، انتشار داد.

این کمیسیون، روز چهارشنبه اعلام کرد نتایج ایالت ناآرام غربی هنوز آماده نشده است زیرا اغلب حوزه های اخذ رأی به دلایل امنیتی بسته شد.

نتایج انتخابات ۱۸ سپتامبر قرار بود در ماه اکتبر منتشر شود، اما به دلیل شکایات بیشماری که از تقلب در انتخابات شد انتشار آنها به تأخیر افتاد.

آمریکا از اعلام اخیر کمسیون مستقل انتخابات افغانستان استقبال کرد. بیانیه سفارت آمریکا در کابل با اشاره به برخی بی نظمی ها و تقلب ها می گوید مقامات انتخاباتی «برای بهبود روند انتخابات و شمارش آرا، به خوبی عمل کرده اند».

کمیسیون انتخابات همچنین اعلام کرد به دلیل بروز تقلب، از سه نامزد دیگر سلب صلاحیت شده است، و بدین ترتیب شمار نامزدانی که از ورود به مجلس محروم شده اند به ۲۴ نفر رسید.

مقامات انتخابات تقریبا یک چهارم از ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار رأی که به صندوقها ریخته شد را باطل اعلام کردند.

رئیس کمیسیون امکان برگزاری دوباره رای گیری در استان ها را یکسره رد کرده است.

عبدالله عبدالله، رئیس اپوزیسیون افغانستان می گوید کاندیداهای حامی جنبش وی، دست کم ۹۰ کرسی در رای گیری کسب کرده اند. عبدالله که در انتخابات ریاست جمهوری اخیر با حامد کرزی رقابت می کرد گفت اعضای اپوزیسیون در پارلمان خواهند توانست بر دولت آقای کرزی فشار وارد کنند.

XS
SM
MD
LG