لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۴

سرمایه گذاری های خارجی در افغانستان کاهش یافته است


کاهش تدریجی سرمایه گذاری های خارجی در افغانستان، اقتصاد شکننده این کشور را به شدت منقبض کرده، و حجم آن را به یک سوم کاهش داده است.

پس از آنکه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، پایان جنگ ۱۳ ساله علیه طالبان را اعلام کرد، از سرمایه گذاری سازمان های بین المللی نظامی و امدادگر، که بیش از ده سال پول، نیروی کار و دستمزدهای بالا به این کشور سرازیر می کردند، بشدت کاسته شد، و لطمه بزرگی به اقتصاد شکننده این کشور وارد آورد. بطوریکه اقتصاد کشور جنگ زده افغانستان در سال گذشته یک سوم ارزش خود را از دست داد.

بسیاری از تحلیل گران می گویند که خروج سرمایه های خارجی افغانستان را با مشکلات و چالش های عمده ای مانند تأمین بودجه بخش های مهم دولت مواجه ساخته است.

وفی الله افتخار، رئیس سازمان حمایت از سرمایه گذاری های خارجی افغانستان، موسوم به آیسا، می گوید که سرمایه گذاری های خارجی در افغانستان حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد کاهش یافته است.

در سال گذشته با کاهش شدید سرمایه گذاری های خارجی، بسیاری کار خود را از دست دادند، نرخ بیکاری بشدت افزایش یافت، از میزان دستمزدها بشدت کاسته شد، و در مجموع صدمات عمده ای به اقتصاد افغانستان وارد آورد.

در واقع با خروج سرمایه گذاری های خارجی، اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، اقتصادی در حال ورشکستگی، شورش شدت گرفته طالبان، فساد گسترده، نرخ بالای بیکاری و افت دستمزدها را به ارث برده است.

نتایج بدست آمده از نظر سنجی گالوپ که ماه ژانویه منتشر شد نشان می دهد که ۶۷ درصد شهروندان افغانستان، در مقایسه با ۵۴ درصد در سال پیش، معتقدند که وضع اقتصادی بدتر می شود.

رشد اقتصادی افغانستان که در سال ۲۰۱۲ میلادی ۱۴ درصد بود، به پیش بینی بانک جهانی امسال به ۱ و چهار دهم درصد کاهش می یابد.

صراف ها می گویند به خاطر عدم اعتماد به توانایی دولت به انجام اصلاحات، محرک های اقتصادی، ایجاد امنیت، و مبارزه با فساد، کاهش ارزش برابری افغانی، واحد پول این کشور، و فرار پول از افغانستان به شدت ادامه دارد. این در حالی است که بانک مرکزی افغانستان با صرف میلیون ها دلار سخت تلاش می کند تا از سقوط ارزش برابری افغانی جلوگیری کند.

واشنگتن به کابل گفته است که ظرف چهار سال ارتش آمریکا اکثر پایگاه های خود را خواهند بست. آمریکا از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۴ میلادی بیش از هزار میلیارد دلار در افغانستان خرج کرده است که صد میلیارد دلار آن صرف کارهای عمرانی شده است.

XS
SM
MD
LG