لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۶

موج گسترده مخالفت با اظهارات نماینده ناتو در افغانستان


مارک سدویل، سفیر ناتو به افغانستان
مارک سدویل، سفیر ناتو به افغانستان

اظهارات سفیر ناتو به افغانستان دایر بر این که کودکان در کابل در وضعیت ایمن تری نسبت به کودکان در غرب دارند، موجی از انتقادات را در پی داشته است.

مارک سدویل، سفیر ناتو به افغانستان در سخنانی که چند هفته پیش توسط شبکه خبری بی بی سی ضبط شده بود گفت معتقد است که کابل از شهرهایی مثل لندن، نیویورک و گلاسکو، مکان امن تری برای کودکان است.

این سخنان پاسخ آقای سدویل است به گزارشگر بی بی سی که با کودکان افغانی مصاحبه کرده بود. گزارشگر بی بی سی گفته بود کودکان افغان به دلیل خطر انفجار بمب، احساس امنیت نمی کنند.

نمایندگان گروه های امدادی در افغانستان، فورا اظهارات این مقام ناتو را محکوم کردند. یک سخنگوی یونیسف، آژانس کودکان سازمان ملل متحد می گوید افغانستان یکی از خطرناک ترین مکان های جهان برای کودکان است.

مارک سدویل، سپس در بیانیه ای گفت منظورش این بوده است که خشونت های شورشیان در افغانستان یکسان و برابر نیست و وضعیت امنیتی در بسیاری از شهرهای افغانستان بهبود یافته است. او گفت بزرگترین چالش برای کودکان افغانستان، ناشی از فقر است.

یوینسف می گوید امسال در مقایسه با سال ۲۰۰۹، مرگ و میر کودکان در خشونت ها در افغانستان ۵۵ درصد افزایش یافته و امنیت برای کودکان در این کشور بهبودی نداشته است.

XS
SM
MD
LG