لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۵

انفجار بمب در بازاری در افغانستان ده‌ها کشته داد


مقام‌های افغانستان می‌گویند در یک اثر یک بمبگذاری انتحاری در شرق آن کشور در روز سه‌شنبه، دست کم ۸۹ کشته شدند.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می‌گوید فرد مهاجم خودروی بمبگذاری شده خود را در نزدیکی بازار شلوغی در ناحیه اورگون، در ولایت پکتیا، منفجر کرد. به گفته او بیش از ۴۲ نفر نیز مجروح شدند.

مقام‌های افغان می‌گویند مهاجم بمب را هنگامی که پلیس در حال تعقیب او بود منفجر کرد.

در اثر این انفجار قوی، خودروهای اطراف محل انفجار و ساختمان چندین مغازه به شدت آسیب دیدند، بطوری که برخی از مردم زیر آوار ماندند.

مسئولیت حمله را هنوز شخص یا گروهی برعهده نگرفته است، اما طالبان افغانستان با انتشار بیانیه‌ای، هر گونه دخالت در آن را تکذیب کرده است.

ولایت پکتیا با مناطق قبیله‌نشین پاکستان هم‌مرز است؛ مناطقی که نیروهای ارتش پاکستان علیه طالبان پاکستانی و دیگر پیکارجویان مرتبط با القاعده اقدام به عملیات نظامی کرده است.

چند ساعت پیشتر، در کابل در اثر برخورد یک بمب کنار‌جاده‌ای به خودروی حامل کارمندان دفتر مطبوعاتی حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، دست کم ۲ نفر جان سپردند و ۵ نفر نیز مجروح شدند. طالبان مسئولیت این حمله را پذیرفت.

سازمان ملل متحد می‌گوید تشدید خشونت‌ها در افغانستان، شمار کشته شدگان و مجروجان در شش ماه نخست سال جاری میلادی را ۲۵ درصد برده است. هیات سازمان ملل متحد در کابل اخیراً در گزارشی گفت در برخی از مناطق، ارتباط مستقیمی بین افزایش تلفات غیرنظامیان و تعطیل شدن پایگاه‌های نظامی خارجی وجود دارد.

XS
SM
MD
LG