لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۷

ژنرال مایک مولن: مقامات فاسد در افغانستان باید دستگیر و مجازات شوند


ژنرال مایک مولن: مقامات فاسد در افغانستان باید دستگیر و مجازات شوند
ژنرال مایک مولن: مقامات فاسد در افغانستان باید دستگیر و مجازات شوند

دکتر عبدالله در کابل به خبرنگاران گفت کمیسیون انتخابات، اقتدار قانونی یا اعتباری نداشت که کرزی را برنده اعلام کند

رییس ستاد مشترک آمریکا می گوید حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، باید مقامات فاسد را دستگیر و مجازات کند.

دریادار مایک مولن روز چهارشنبه گفت واشنگتن نسبت به مشروعیت دولت کرزی و سطح فساد در افغانستان «فوق العاده نگران است.» مولن گفت اگر دولت افغانستان مشروعیتی کسب نکند، آنگاه «تمام سربازان جهان» هم نخواهند توانست تفاوتی در وضعیت امنیتی کشور بوجود آورند.

مولن از نزدیک در بحث های کاخ سفید در مورد اعزام سربازان بیشتر به افغانستان درگیر است.

پیشتر عبدالله عبدالله، رقیب اصلی حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، می گوید انتخاب دوباره کرزی غیر قانونی بود و توانایی دولت را برای نبرد با فساد کاهش خواهد داد.

عبدالله روز چهارشنبه در کابل به خبرنگاران گفت کمیسیون انتخابات، اقتدار قانونی یا اعتباری نداشت که کرزی را برنده اعلام کند.

کمیسیون روز دوشنبه در پی خروج عبدالله از دور دوم رای گیری، که قرار بورد روز ۱۶ آبان ماه (۷ نوامبر) برگزار شود، کرزی را در انتخابات برنده اعلام کرد. عبدالله گفت او به دلیل این که دولت به اندازه کافی برای جلوگیری از تقلب عمل نکرد، انصراف داده است.

مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، نیز روز چهارشنبه نگرانی های عبدالله را بازگو کرد. او در واشنگتن گفت ایالات متحده نسبت به سطح فساد در افغانستان و مشروعیت دولت کرزی فوق العاده نگران است.

کرزی روز سه شنبه قول داد برای از بین بردن فساد تمام کوشش خود را بکار برد، با این حال، او ظاهرا برکناری مقامات بالا را رد کرد.

جامعه بین المللی انتخاب دوباره کرزی را قبول کرده است اما به او فشار می آورد که برای مبارزه با فساد، دولتی کارآمد تشکیل دهد.

رییس هیات سازمان ملل متحد در افغانستان در مصاحبه ای با یک شبکه تلویزیونی آمریکا گفت کرزی نباید بر این باور باشد که حمایت بین المللی نامحدود است.

کای آیدی گفت برخی از افغان ها معتقد هستند که کشور آنها از نظر استراتژی چنان مهم است که جامعه بین المللی بدون توجه به آنچه در آنجا اتفاق بیافتد خواهد ماند، اما این فکر نادرست است.

XS
SM
MD
LG