لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۳

ملاقات رییس جمهوری افغانستان با وزیر دفاع امریکا


ملاقات رییس جمهوری افغانستان با وزیر دفاع امریکا
ملاقات رییس جمهوری افغانستان با وزیر دفاع امریکا

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان خواسته است سرباران امریکایی از روستاهای افغانستان خارج شوند و به پایگاه های خود باز گردند.

آقای کرزی روز پنجشنبه به لئون پانه تا وزیر دفاع امریکا در کابل گفت دولت افغانستان می خواهد کنترل کامل امنیتی را به جای ۲۰۱۴ در سال ۲۰۱۳ بر عهده بگیرد و افغانستان «آماده است حالا تمام مسئولیتهای امنیتی را بپذیرد.»

آقای پانه تا گفت او یقین دارد که ایالات متحده امریکا وافغانستان درباره حضور درازمدت امریکا در کشور پس از خروج نیروهای بین المللی در ۲۰۱۴ به توافق خواهند رسید.

گفته می شود امریکا همچنین جهت یافتن یک راه حل سیاسی برای جنگ، در قطر با نمایندگان طالبان گفت و گو می کند. با این حال، طالبان روز پنجشنبه بیانیه ای صادر کرد که در آن آمده تا «امریکاییها موضع خود را در مورد مسائل جاری روشن نکنند» تماس با امریکا را متوقف می سازد.

وزیر دفاع امریکا روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت او خوشبین است که دو دولت درباره مساله حملات شبانه، که مانع عمده ای در پیمان پیشنهادی مشارکت استراتژیک امریکا و افغانستان تلقی می شود، به توافق خواهند رسید. کرزی می خواهد به چنین عملیاتی که به گفته او تلفاتی به غیر نظامیان وارد می آورد متوقف شود.

رئیس جمهوری افغانستان و وزیر دفاع امریکا همچنین درباره کشتار غیرنظامیان افغان در یکشنبه گذشته در قندهار بحث کردند. این دیدار در میان خشم ناشی از تصمیم امریکا به خارج ساختن سرباز متهم به این کشتار صورت گرفت.

سخنگوی پنتاگون گفت سرباز متهم عصر چهارشنبه به دلایل ایمنی و برای این که بیشتر در دسترس بازجویان باشد، از افغانستان خارج شد. او گفت این اقدام لزوما به این معنا نیست که محاکمه وی، چنان که بسیاری از افغانها درخواست کرده اند، در افغانستان برگزار نخواهد شد.

در شهر کلات در جنوب افغانستان، معترضین روز پنجشنبه علیه امریکا شعار دادند و خواهان اجرای عدالت و محاکمه علنی سرباز متهم در افغانستان شدند.

آقای پانه تا روز چهارشنبه از جنوب افغانستان دیدن کرد و گفت خشونتهای اخیر امریکا را از ادامه ماموریت در افغانستان باز نخواهد داشت. پانه تا گفت کشته شدن شهروندان افغان «عمیقا ناراحت کننده است،» اما این واقعه منعکس کننده رفتار نیروهای ناتو نیست.

هنگام ورود پانه تا به افغانستان در فرودگاه، بگفته مقامات، یک افغان خودرویی را با هدف اصابت به گروهی از سربازان که برای استقبال از پانه تا آمده بودند، به طرف باند فروگاه راند؛ اما خودرو به داخل گودالی افتاد و واژگون شد و راننده در حالی که آتش گرفته بود بیرون پرید. به گفته سخنگوی نیروهای ائتلاف یک سرباز ناتو در این حادثه زخمی شد، اما به گفته ناتو این حادثه خطری برای پانه تا ایجاد نکرد.

XS
SM
MD
LG