لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۸

تحقیق ناتو در مورد کشته شدن گاردهای امنیتی افغان


مقام های ناتو در افغانستان می گویند درباره گزارش هایی که حاکی است حمله هوایی جنگنده های ناتو به اشتباه یک کاروان حامل تجهیزات برای نیروهای ائتلاف در آن کشور را هدف قرار داده و ۸ مامور امنیتی افغان محافظ کاروان را به کشتن داده است، تحقیق می کنند.

مقام های پلیس افغانستان می گویند در حمله روز سه شنبه گاردهای امنیتی که برای شرکت «وطن ریسک» کار می کردند کشته شدند. حادثه زمانی روی داد که آنها یک کاروان تدارکاتی برای سربازان ناتو را در ناحیه «گلان» در ایالت غزنی همراهی می کردند.

سخنگوی ائتلاف به صدای آمریکا گفت نیروهای ائتلاف پس از آن که متوجه شدند یک گروه از شورشیان ظاهرا محلی را برای یک شبیخون آماده می سازند، از نیروی هوایی کمک خواستند.

سخنگو می گوید نیروهای ائتلاف که محل حمله را بازرسی کردند گزارش دادند یک شورشی از پای در آمد و چند نفر دیگر مجروح شدند. به گفته او مجروحین تحت درمان قرار گرفتند. سلاح هایی از جمله یک آرپی جی نیز در محل پیدا شد.

به گفته سخنگو نیروی ناتو سعی دارد گزارش های ضد و نقیض را هماهنگ کند. وی یادآور شد هم گاردهای امنیتی افغان و هم شورشیان اسلحه حمل می کنند و اضافه می کند که در گذشته شورشیان در افغانستان از انواع یونیفورم ها استفاده کرده اند.

در نقطه ای دیگر، مقام های افغان می گویند نیروهای امنیتی روز سه شنبه به گروهی از جنگجویان خارجی در ناحیه برگ متال در ولایت نورستان حمله کردند و ۲۶ تن از آنان را کشته یا مجروح کردند. فرماندار نورستان می گوید شورشیان شامل عرب ها، چچن ها و پاکستانی ها بودند.

طالبان می گوید جنگجویانش در آن ناحیه با نیروهای افغان و ائتلاف به نبرد پرداختند.

سخنگوی ائتلاف گفت او درباره درگیری نیروها در نبرد اطلاعی ندارد.

در خشونتی دیگر، ناتو می گوید روز سه شنبه در انفجار بمب یک سرباز ائتلاف در شرق افغانستان کشته شد. ملیت آن سرباز اعلام نشده است.

XS
SM
MD
LG