لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۳

افغانستان تا سال ۲۰۱۴ تامین امنیت کشور را به دست میگیرد


افغانستان تا سال ۲۰۱۴ تامین امنیت کشور را به دست میگیرد
افغانستان تا سال ۲۰۱۴ تامین امنیت کشور را به دست میگیرد

مقامات آمریکایی می گویند افغانستان تا سال ۲۰۱۴ باید آماده تامین امنیت در این کشور باشد.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا و دریادار مایک مولن، مقام باند پایه نظامی این کشور می گوید ناتو باید در نشست سالانه ناتو که قرار است اواخر نوامبر، (ماه جاری میلادی) در پرتغال برگزار شود، تاریخی را برای انتقال مسئولیت تامین امنیت به نیروهای افغانی مشخص کند.

پیشتر در سال ۲۰۱۰ حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان خواستار انتقال کامل امنیت به این کشور در سال ۲۰۱۴ شده بود.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا گفته است در ژوئیه ۲۰۱۱ کار خروج سربازان آمریکایی از افغانستان را آغاز می کند.

آقای گیتس و آقای مولن روز دوشنبه، در ملبورن استرالیا با خبرنگاران گفت و گو کردند و هر دو از در پیش داشتن جنگی سخت با شورشیان طالبان در آینده خبر دادند.

به نوشته روزنامه بریتانیایی تایمز در روز دوشنبه، ژنرال دیوید پتریوس فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان گفته است که پیش نویس جدول زمانی تحویل مسئولیت امنیتی استان های افغانستان به نیروهای محلی تهیه شده است.

تایمز می گوید آقای پتریوس در نشست لیسبون در ۱۹ نوامبر، این جدول زمانی را ارائه خواهد کرد.

سربازان ناتو دست کم برای دو سال دیگر قرار است در جنوب افغانستان باقی بمانند.

همزمان ژنرال دیوید ریچاردز فرمانده نیروهای بریتانیایی در افغانستان به روزنامه «سان» چاپ بریتانیا گفت نیروهای این کشور «تا وقتی که لازم باشد» با ۱۰۰۰ نیروی آموزش دهنده تا پس از سال ۲۰۱۵ در افغانستان خواهند ماند.

به گفته آقای ریچاردز سربازان بریتانیایی در قسمت های «مشکل» افغانستان مستقر هستند و قرار بود که دست کم در سال آینده میلادی، این مسئولیت را به دوش بکشند.

ناتو می گوید روز دوشنبه انفجار بمب کنار جاده ای در شرق افغانستان یک سرباز این نیروها را به کشتن داد. با کشته شدن بیش از ۶۲۱ سرباز خارجی در افغانستان در ده ماه گذشته، ۲۰۱۰ مرگبارترین سال برای نیروهای خارجی در افغانستان بوده است.

مقامات همچنین روز دوشنبه از کشته شدن ۱۵ تن از نیروهای طالبان در ولایت جنوبی قندهار به دست سربازان افغانی و ناتو در روز یکشنبه، خبر دادند.

همچنین در جنوب افغانستان یک غیر نظامی افغانی بر اثر انفجاری در ولایت هلمند در روز دوشنبه کشته شده است.

XS
SM
MD
LG