لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۲

سازمان ملل متحد: بر شمار تلفات غیر نظامیان در افغانستان افزوده می شود


سازمان ملل متحد: بر شمار تلفات غیر نظامیان در افغانستان افزوده می شود
سازمان ملل متحد: بر شمار تلفات غیر نظامیان در افغانستان افزوده می شود

در یک گزارش جدید سازمان ملل متحد گفته می شود تلفات غیر نظامیان در افغانستان در نیمه نخست سال ۲۰۱۹، ۳۱ درصد افزایش یافته است و طالبان و شورشیان دیگر در این افزایش مسئولیت زیادی دارند.

بر اساس گزارش که روز سه شنبه منتشر شد، در این مدت نزدیک به ۱۳۰۰ افغان کشته و ۲هزار نفر زخمی شدند، که بیشتر از استفاده از بمب های پیشرفته تردست ساز ناشی شده است.

سازمان ملل متحد گفت طالبان و شورشیان دیگر مسئول ۷۶ درصد مرگ ها بودند، این رقم در سال گذشته ۵۳ درصد بود. در این میان، شمار تلفاتی که به نیروهای ناتو نسبت داده می شود تقریبا یک سوم نسبت به دوره مشابه در سال قبل پایین آمده و به ۱۲ درصد رسیده است.

«ستافان دو میستورا»، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد، گزارش را یک «زنگ بیدار باش» نامید، و در یک کنفرانس خبری در کابل گفت هزینه ای که غیر نظامیان، به ویژه زنان و کودکان، بابت مناقشه می پردازند بسیار سنگین است.

ناتو در بیانیه ای این ارقام را با ارقام خود منطبق دانست و گفت ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده ارشد نظامی آمریکا و ناتو در افغانستان، رهنمودهای جدیدی برای جلوگیری از وارد آمدن تلفات به غیر نظامیان صادر کرده است.

در کابل، وحید عمر سخنگوی حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان، از افزایش تلفات غیر نظامیان انتقاد کرد.

روز سه شنبه همچنین گروه های طرفدار حقوق بشر از وب سابت ویکی لیکس خواستند شیوه بهتری برای ویراستاری اسامی مندرج در هزاران سند جنگی که منتشر می کند، به کار برد.

گروه ها، از جمله عفو بین الملل و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، گفتند آنها نگران ایمنی افغان هایی هستند که به عنوان کمک به نیروهای ائتلاف معرفی شده اند.

وال استریت جورنال گزارش داد «جولیان آسانگ»، بنیان گذار ویکی لیکس، پرسیده است که آیا سازمان عفو بین الملل به ویراستاری و تنظیم اسامی کمک خواهد کرد یا نه.

سازمان عفو بین الملل گفت منابعش محدود است، اما پیشنهاد کمک را رد نکرد.

وزارت دفاع آمریکا از ویکی لیکس خواسته است اسناد را به دولت آمریکا بازگرداند.

XS
SM
MD
LG