لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۱

انفجار بمب در جنوب افغانستان ۱۳ تن را کشت


انفجار بمب در جنوب افغانستان ۱۳ تن را کشت
انفجار بمب در جنوب افغانستان ۱۳ تن را کشت

مقامات افغانستان می گویند در انفجار بمبی در جنوب کشور دست کم ۱۳ تن کشته شده اند.

این حمله روز چهارشنبه در ناحیه نهر سراج در نزدیکی لشگرگاه، مرکز ایالت هلمند صورت گرفت. ناتو گفت هلیکوپترهای آن دست کم ۴۰ مجروح را به بیمارستانها منتقل کردند.

به گفته مقامات، بمب در حالی منفجر شد که مردم برای دریافت بذر رایگان، به عنوان بخشی از برنامه ای برای بازداشتن زارعان از کشت خشخاش، جمع شده بودند.

یک سخنگوی دولت محلی پیشتر گفت یک بمب گذار انتحاری موجب این انفجار شد، اما وزارت کشور گفت بمب به یک دوچرخه وصل شده بود.

سربازان ناتو به رهبری آمریکا و نیروهای افغان از ماه فوریه سرگرم پاک کردن منطقه مارجه از شورشیان طالبان بوده اند و برای آغاز حمله در ایالت قندهار در ماه های آینده آماده می شوند.

روز چهارشنبه دریادار مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در کابل به خبرنگاران گفت به دست گرفتن کنترل قندهار در متوقف ساختن حرکت طالبان اساسی است.

جف مورل، سخنگوی پنتاگون روز سه شنبه گفت کوشش های مقدماتی برای کنترل قندهار در جریان است.

مورل می گوید نیروهای عملیات ویژه آمریکا راه های ورود به شهر و خروج از آن را امن می کنند و با رهبران محلی همکاری دارند. مورل حاضر نشد بگوید حمله چه زمانی آغاز خواهد شد، اما مقامات آمریکایی در افغانستان می گویند انتظار می رود در ماه ژوئن آغاز شود.

پیشتر، در روز سه شنبه، حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان با نمایندگان گروه ستیزه گر حزب اسلامی ملاقات کرد. یک عضو هیات حزب گفت دو طرف بدون هیچ موفقیتی به مذاکرات صلح پایان دادند، اما متعهد شدند به گفت و گو ادامه دهند.

این گروه یک طرح صلح ۱۵ ماده ای به کرزی ارائه داده است، از جمله این که سربازان خارجی خروج از افغانستان را در ماه ژوئیه آغاز کنند.

XS
SM
MD
LG