لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ ایران ۲۰:۰۸

کرزی: افغانستان نباید صحنه جنگ های غیر مستقیم باشد


حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان می گوید او نمی خواهد کشورش صحنه جنگ غیر مستقیم بین پاکستان و هند، یا ایران و آمریکا باشد.

کرزی روز چهارشنبه در کنفرانس خبری مشترکی با یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان گفت او نمی خواهد هیچ کشوری از افغانستان علیه کشور دیگری استفاده کند.

هند و پاکستان برای نفوذ در افغانستان در رقابت هستند. هند، پاکستان را به پشتیبانی از گروه های ستیزه گر که به منافع پاکستان حمله می کنند متهم می سازد. پاکستان هند را به تقویت هیات های دیپلماتیک در افغانستان که پنهانی از گروه های ضد دولتی در پاکستان پشتیبانی می کنند، متهم کرده است.

ایران و آمریکا اخیرا یکدیگر را متهم کردند با حمایت علنی از دولت افغانستان، و در همین حال درگیری پنهانی در فعالیت هایی برای تضعیف آن، «دو پهلو بازی می کنند.»

حامد کرزی همچنین از پیشنهاد پاکستان برای کمک به دولت افغانستان در رسیدن به هدف آشتی با ستیزه گران طالبان استقبال کرد. کرزی قصد دارد در ماه آوریل یک کنفرانس آشتی با طالبان ترتیب دهد.

نخست وزیر پاکستان قول داد از هر طریق که امکان دارد به مردم افغانستان در برقراری ثبات در کشورشان کمک کند.

پاکستان قبلا پیشنهاد کرده است به دولت افغانستان برای مذاکراه با طالبان کمک کند. اسلام آباد در دهه ۱۹۹۰ از طالبان، زمانی که بر افغانستان حکومت می کردند، حمایت می کرد.

دولت پاکستان اینک با ستیزه گران طالبان در خاک خود می جنگد و اخیرا ملا عبدالغنی برادر، مرد شماره ۲ گروه را در کراچی دستگیر کرد.

علی رغم این دستگیری، بسیاری از افغان ها از حمایت گذشته پاکستان از طالبان ناراضی هستند و به انگیزه های اسلام آباد برای کمک به روند آشتی بد گمان هستند.

کرزی روز پنجشنه بار دیگر از پاکستان درخواست کرد برادر را تحویل دهد، اما یوسف رضا گیلانی گفت اسلام آباد هنوز این اقدام را بررسی می کند.

برخی از تحلیلگران می گویند پاکستان طالبان افغان را ابزاری برای پیشبرد منافع خود در افغانستان می بیند، پاکستان می خواهد در آن کشور یک دولت دوست بر سر کار باشد و نفوذ هند را محدود کند.

XS
SM
MD
LG