لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۲:۲۷

رییس جمهوری افغانستان دستور بازنگری در وضعیت امنیتی کابل را صادر کرد


یک روز پس از حمله طالبان که دست کم ۵ کشته و بیش از ۷۰ مجروح در کابل برجا گذاشت، حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان دستور داده است در وضعیت امنیتی در پایتخت باز نگری شود.

کرزی این دستور را در پی جلسه ای با وزیران دولت و مقامات امنیتی صادر کرد.

در این میان، نیروهای امنیتی به حال آماده باش کامل در آمده اند، و خودروها را هنگام ورود به شهر جستجو می کنند.

محمد خلیل دستیار، معاون رییس پلیس گفت سربازان نیز تعداد پست ها بازرسی در کابل همراه با گشت های پیاده و سواره را افزایش داده اند.

امرالله صالح، رییس سازمان اطلاعات افغانستان، گفت هفت مهاجم حامل سلاح های خودکار که جلیقه های انتحاری پوشیده بودند، در ساعت پر رفت و آمد بامداد دوشنبه حمله کردند، و نبردهای مسلحانه شدیدی را با پلیس موجب شدند. او گفت نیروهای امنیتی هر هفت نفر را کشتند.

صالح درباره این گزارش که مهاجمان از پاکستان آمده بودند نظری ابراز نداشت.

مقامات می گویند نقشه مهاجمان این بود که وزارتخانه های اصلی را تصرف کنند و به کاخ ریاست جمهوری هجوم برند، اما قادر به اینکار نشدند.

پس از حمله، حامد کرزی رییس جمهوری، بیانیه ای صادر کرد و گفت کابل زیر کنترل دولت قرار دارد. مقامات می گویند هنگامی که حمله صورت گرفت، کرزی مراسم تحلیف وزیران جدید را انجام می داد.

شورشیان طالبان مسئولیت هجوم را بر عهده گرفته اند و می گویند ۲۰ نفر از جنگجویان در آن شرکت داشتند.

ریچارد هالبروک، فرستاده مخصوص آمریکا به افغانستان و پاکستان، که چند ساعت پیشتر کابل را برای دیداری از دهلی نو ترک کرده بود، حمله را محکوم کرد و گفت او از این که طالبان به چنین اقداماتی دست بزند تعجب نمی کند زیرا اعضای آن مردمی مستاصل و بیرحم هستند.

در این میان، رابرت گیتیس وزیر دفاع آمریکا گفت احتمال نمی رود رهبران طالبان حاضر باشند با دولت افغانستان آشتی کنند. او این نظر را روز دوشنبه در راه سفر به هند با خبرنگاران در میان گذاشت.

در رویدادی دیگر، نیروهای ائتلاف در افغانستان می گویند روز سه شنبه دو سرباز آمریکایی در انفجاری در جنوب کشور کشته شدند.

XS
SM
MD
LG