لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ ایران ۲۰:۲۲

حامد کرزی خواستار به تعویق افتادن تعطیلات زمستانی پارلمان این کشور شد


حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، به پارلمان این کشور دستور داد به منظور رأی گیری درباره نامزدهای پیشنهادی کابینه جدیدش، تعطیلات زمستانی پارلمان را به تعویق اندازد. هفته گذشته اغلب کاندیداهای اولیه پیشنهادی آقای کرزی از سوی پارلمان رد شدند.

حامد کرزی این دستور را روز دوشنبه و با استناد به بخشی از قانون اساسی صادر کرد که به رئیس جمهوری اجازه می دهد «جلسات فوق العاده پارلمانی» تشکیل دهد.

رئیس جمهوری افغانستان گفت قانون گذاران باید تا زمان تعیین وزیران جدید به جای نامزدهای رد شده، تعطیلی شش هفته ای خود را به تعویق بیاندازند.

پارلمان افغانستان تنها هفت نامزد از فهرست ۲۴ نفره آقای کرزی را در رأی گیری مخفی روز یکشنبه تأیید کرد. اسماعیل خان، وزیرانرژی کنونی افغانستان از جمله افرادی است که از سوی پارلمان رد شده اند. اسماعیل خان جنگ سالار سابق به نقض حقوق بشر متهم است.

همچنین در روز دوشنبه، یک سخنگوی سازمان ملل متحد اعلام کرد این سازمان هنوز در حال بررسی این مسئله است که آیا مسئولان انتخاباتی افغانستان برای مبارزه با فساد اقدام کافی انجام داده اند تا بتوانند از حمایت مالی سازمان ملل متحد برای انتخابات پارلمانی ماه مه برخوردار شوند.

XS
SM
MD
LG