لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۶

طالبان مسئولیت کشته شدن هشت آمریکایی در افغانستان را بر عهده گرفت


طالبان مسئولیت کشته شدن هشت آمریکایی در افغانستان را بر عهده گرفت
طالبان مسئولیت کشته شدن هشت آمریکایی در افغانستان را بر عهده گرفت

ستیزه گران طالبان مسئولیت حملات جداگانه ای را که موجب شد هشت آمریکایی و یک افغان در داخل یک پایگاه نظامی آمریکا در شرق افغانستان، و چهار سرباز و یک خبرنگار کانادایی در جنوب کشور کشته شوند، بر عهده گرفته اند.

یک سخنگوی طالبان گفت حمله انتحاری روز چهارشنبه در ایالت خوست توسط مردی بود که اونیفورم یک افسر ارتش ملی افغانستان را به تن داشت. او قادر شد یک جلیقه انفجاری را در نزدیکی ورزشگاه پایگاه منفجر کند.

گفته می شود قربانیان آمریکایی شامل چندین عضو سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا – CIA – بودند. گزارش رسید چندین نفر نیز مجروح شدند.

هنوز روشن نیست که آیا بمب گذار عضو ارتش افغانستان بود یا نه و چگونه توانست از دید ماموران امنیتی درپاسگاه بگریزد.

در ایالت قندهار در جنوب افغانستان، انفجار یک بمب کنار جاده ای چهار سرباز کانادایی و یک خبرنگار کانادایی را که همراه آنها بود کشت.

در نقطه ای دیگر، مردان مسلح ناشناس روز چهارشنبه دو روزنامه نگار فرانسوی و دست کم دو افغان را که همراه آنها بودند در شمال شرقی کابل ربودند. یکی از همکاران آنها به خبرگزاری فرانسه گفت ستیزه گران طالبان به فرانسویان در ایالت کپیسه شبیخوان زدند.

در رویدادی دیگر، پلیس افغانستان روز پنجشنبه گفت ستیزه گران در ایالت ارزگان، شش افغان را به جرم همکاری با مقامات دولت گردن زدند.

پلیس گفت اجساد بی سر قربانیان را در نزدیکی ترین کوت، مرکز ایالات پیدا کرد. پلیس همچنین هفتمین قربانی را که هنوز زنده بود با جراحات جدی در گردن یافت. او برای درمان به بیمارستان منتقل شد.

در این میان، سازمان ملل متحد درباره عملیات مشترک نیروهای افغانستان و ناتو در ایالت کونار در روز یکشنبه، که به گفته مقامات افغان ۱۰ غیر نظامی در آن کشته شدند، اظهار نظر می کند. مقامات ناتو می گویند سربازان زیر اتش قرار گرفتند و بعد پاسخ دادند، و ۹ تن کشته شدند.

بیانیه کای آیده، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان، حاکی است هشت تن از کسانی که در حمله کشته شدند دانش آموزان یک مدرسه محلی بودند. بیانیه همچنین می گوید در آن زمان شورشیان در منطقه بودند و از نیروهای افغان و ناتو می خواهد به تحقیق ادامه دهند.

شورای امنیت ملی افغانستان نیز روز چهارشنبه در اظهار نظری درباره حمله این ادعا را که نیروهای ناتو زیر آتش قرار گرفتند رد کرد. شورا، که ریاست آن را حامد کرزی، رییس جمهوری بر عهده دارد، از نیروهای بین المللی خواست مسئولیت های خود را به دولت افغانستان واگذار کنند.

روز چهارشنبه، مقامات افغان مدعی حادثه دیگری شدند که در آن سربازان خارجی، هشت غیر نظامی را در نزدیکی مرکز ایالت هلمند کشتند. مقامات یک حمله هوایی را مسئول دانستند، اما گفتند به تحقیق ادامه می دهند.

XS
SM
MD
LG