لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ایران ۰۳:۴۷

در یک حمله انتحاری در افغانستان، هشت آمریکایی کشته شدند


مقامات آمریکایی در کابل می گویند یک بمب انداز انتحاری در شرق افغانستان، هشت آمریکایی را کشت.

آنها درباره این انفجار که روز چهارشنبه در ایالت خوست روی داد جزییاتی ارائه ندادند، از جمله این که آیا قربانیان سرباز بودند یا غیر نظامی.

خوست با منطقه قبیله ای وزیرستان شمالی در پاکستان، که ستیزه گران طالبان و متحدانشان از آنجا به حملات مرزی دست می زنند، هم مرز است.

در این میان، سخنگوی سربازان بین المللی در افغانستان می گوید ناتو تاکنون مدرک مستقیمی که ادعاهای دولت افغان را که سربازان خارجی ۱۰ غیر نظامی را روز یکشنبه در شرق کشور کشتند تایید کند، بدست نیاورده است.

سرهنگ واین شنکز روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت ناتو درخواست کرده است تحقیقات مشترک فوری درباره این حادثه انجام شود.

پیشتر، گفته شد تحقیگران دولت افغانستان به این نتیجه رسیده اند که سربازان خارجی در جریان عملیاتی در یک ناحیه دورافتاده در شرق کشور در روز یکشنبه، ۱۰ غیر نظامی - از جمله دانش آموزان - را کشتند.

تحقیگران دولت افغانستان به این نتیجه رسیده اند که سربازان خارجی در جریان عملیاتی در یک ناحیه دورافتاده در شرق کشور در روز یکشنبه، ۱۰ غیر نظامی از جمله دانش آموزان را کشتند.

عبدالله وفا، مشاور حامد کرزی رییس جمهوری، می گوید تیم تحقیق با روستاییان محلی و مقامات در ناحیه نارنگ در ولایت کونار گفت و گو کرد و معلوم شد در حمله ۱۰ غیر نظامی، از جمله هشت دانش آمور بین سنین ۱۳ تا ۱۷ سال کشته شدند. قربانیان پیش از ورود تیم دفن شدند. وفا گفت مقامات افغان اینک سعی دارند خبرچینی را که اطلاعات او منجر به حمله شد پیدا کنند.

پیشتر، مقامات ناتو مدعی شدند گزارش های اولیه از جبهه حاکی است ۹ شورشی کشته شدند. روز چهارشنبه مقامات گفتند آنها به تحقیق ادامه می دهند.

در این میان، صدها دانشجوی دانشگاه به خیابان های جلال آباد، در ایالت ننگرهار ریختند و به قتل ها اعترض کردند. بسیاری خشم خود را نسبت به ایالات متحده و پرزیدنت اوباما ابراز داشتند، و برخی شعار «مرگ بر اوباما» سر دادند.

سازمان ملل متحد روز سه شنبه ارقامی منتشر کرد که حاکی است تعداد مرگ های غیر نظامیان در افغانستان در ۱۰ ماه نخستین سال جاری، بیش از ۱۰ درصد نسبت به دوره مشابه در سال قبل افزایش یافته است.

روز چهارشنبه همچنین، بلغارستان گفت ۳۰ سرباز دیگر به افغانستان می فرستد و تعداد آنها را به ۳۰۰ نفر افزایش می دهد. سربازان بلغار مسئولیت تامین امنیت در منطقه داخلی فرودگاه قندهار را برعهده دارند.

XS
SM
MD
LG