لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۱

برخی از افغان ها می گویند کشور آنها به پول بیشتر نیاز دارد، نه سرباز بیشتر


برخی از افغان ها می گویند کشور آنها به پول بیشتر نیاز دارد، نه سرباز بیشتر
برخی از افغان ها می گویند کشور آنها به پول بیشتر نیاز دارد، نه سرباز بیشتر

دولت افغانستان از استراتژی جدید آمریکا برای جنگ در آن کشور استقبال می کند، با این حال تمام افغان ها با این نظر که افزایش تعداد سربازان طالبان را شکست خواهد داد، موافق نیستند.

رنگین دادفر سپنتا، وزیر امور خارجه، می گوید طرح واشنگتن برای اعزام ۳۰ هزار سرباز بیشتر برای افغانستان، منطقه و آینده مناسبات دو کشور مهم است. اما برخی از افغان ها می گویند کشورشان به پول بیشتر نیاز دارد، نه به سرباز بیشتر. آنها می گویند افزایش حضور نظامی خارجی در افغانستان فقط طالبان را به طرف منطقه مرزی پاکستان سوق می دهد، و آنها را شکست نخواهد داد.

وزارت امور خارجه پاکستان روز چهارشنبه گفت برای اطمینان از این که اتفاقات ناگواری در پاکستان روی ندهد، از نزدیک با آمریکا کار خواهد کرد.

در بروکسل، آندرس فوگ راسموسن دبیر کل ناتو، گفت او انتظار دارد کشورهای ناتو دست کم ۵ هزار یا تعداد بیشتری سرباز به افغانستان بفرستند.

راسموسن از کشور خاصی نام نبرد. تا کنون فقط بربتانیا، لهستان، گرجستان و کره جنوبی تلویحا گفته اند نیروهای کمکی خواهند فرستاد.

راسموسن گفت ناتو و متحدانش تلاش خواهند کرد نقشی را بر عهده گیرند که در آن مردم افغانستان بتوانند کنترل امنیت کشور خود را به دست گیرند. اما یادآور شد این اقدام به معنای استراتژی خروج نیست.

بان کی – مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، تصمیم پرزیدنت اوباما به اعزام ۳۰ هزار سرباز اضافی را یک «استراتژی بسیار دشوار، اما لازم» نامید.

XS
SM
MD
LG