لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۷

شورای امنیت در جلسه ویژه ای وضعیت افغانستان را بررسی می کند


شورای امنیت در جلسه ویژه ای وضعیت افغانستان را بررسی می کند
شورای امنیت در جلسه ویژه ای وضعیت افغانستان را بررسی می کند

عقیده بر این است که بسیاری از آرای تقلبی از حوزه های دور افتاده ای که یا هرگز باز نشدند یا ناظرانی در آنها حضور نداشتند، آمده بود

شورای امنیت سازمان ملل متحد قصد دارد روز پنجشنبه – امروز - جلسه ویژه ای برای بحث درباره وضعیت افغانستان تشکیل دهد.

یک روز پس از حمله مرگبار به مهمانسرای سازمان ملل متحد در کابل، سازمان ملل در بیانیه ای می گوید بان کی – مون، دبیر کل سازمان، ۱۵عضو شورای امنیت را از چگونگی وضع آگاه خواهد ساخت. در حمله انتحاری پنج کارمند سازمان ملل کشته شدند.

طالبان مسئولیت حمله را بر عهده گرفت و آن را نخستین گام در طرح برهم زدن انتخابات دور دوم نامید.

رور پنجشنبه طالبان قول داد بر حملات در پیشاپیش برگزاری انتخابات دور دوم شدت بخشد. یک سخنگوی طالبان به خبرگزاری فرانسه گفت گروه طرح ها و تاکتیک های جدیدی برای برهم زدن انتخابات دارد.

پیشتر، مقامات کمیسیون انتخابات درافغانستان گفتند آنها قصد دارند تعداد حوزه های رای گیری برای دور دوم را افزایش دهند، هر چند برخی ابزار نگرانی می کنند که چنین اقدامی ممکن است به تقلب هایی حتی بیشتر از دور اول منجر شود.

پس از آن که بازرسان بیش از یک میلیون رای تقلبی یافتند، ناظران خارجی انتخابات توصیه کردند از بیش از ۶ هزار مرکز رای گیری که در دور اول به کار رفتند کاسته شود.

عقیده بر این است که بسیاری از آرای تقلبی از حوزه های دور افتاده ای که یا هرگز باز نشدند یا ناظرانی در آنها حضور نداشتند، آمده بود.

کمیسیون مستقل انتخابات روز پنجشنبه گفت تعداد حوزه ها را اندکی افزایش خواهد داد و کارمند کافی برای تضمین یک روند رای گیری متعبر در اختیار دارد.

سازمان ملل متحد هنوز به این تصمیم پاسخ نداده است. روز چهارشنبه، مقامات گفتند، علی رغم حمله مرگبار طالبان به یک مهمانسرا در کابل که پنج عضو سازمان ملل متحد را کشت، کارمندان هنوز به کمک به آماده شدن کشور برای انتخابات ۱۶ آبان ماه (۷ نوامبر) ادامه خواهند داد.

XS
SM
MD
LG