لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۲

طالبان تهدید می کنند رای گیری دور دوم در افغانستان را بر هم خواهند زد


کمپین برای دور دوم رای گیری بین حامد کرزی ریس جمهوری و عبداله عبداله روز شنبه آغاز شد

شورشیان طالبان به مردم افغانستان علیه شرکت در دوم رای گیری در روز ۷ نوامبر هشدار داده اند و می گویند علیه کسانی که این هَشدار را نادیده بگیرند دست به خشونت خواهند زد.
طالبان روز شنبه در بیانیه ای انتخابات را بعنوان یک «روند آمریکایی» محکوم کردند و قول دادند آنرا متوقف کنند. طالبان می گویند ستیزه گران در روز رای گیری جاده های اصلی را خواهند بست و هشدار می دهند رای دهندگان خودشان مسئول خطرات خواهند بود.
طالبان درجریان انتخابات ۲۰ اوت نیز هشدار مشابهی صادر کردند. گزارش رسید که تعدادی حملات، از جمله قطع انگشتان جوهری شده رای دهندگان، و شلیک راکت روی داد.
کمپین ها برای دور دوم رای گیری بین حامد کرزی رییس جمهوری و عبدالله عبدالله روز شنبه آغاز شد.
تحقیقاتی که با پشتیبانی سازمان ملل متحد در مورد تقلب صورت گرفت، نزدیک به یک سوم آرای کرزی را بی اعتبار ساخت و تعداد آنها را از ۵۰ درصدی که او برای گریز از دور دوم لازم داشت پایین تر برد.
روز جمعه، ریچارد هالبروک فرستاده مخصوص دولت اوباما به افغانستان و پاکستان ابراز امیدواری کرد میزان تقلب در دور دوم رای گیری کمتر باشد.

وحید عمر، سخنگوی حامد کرزی رییس جمهوری، روز شنبه گفت او نگران خشونت های بیشتر در دور دوم رای گیری است، اما یادآور شد جز برگزاری انتخابات برای تشکیل یک دولت مشروع، گزینه دیگری وجود ندارد.
در این میان، مقامات افغان و ارتش آمریکا می گویند نیروهای آمریکا روز شنبه در تیراندازی بسوی یک خودرو در شهر قندهار، چهار غیر نظامی، از جمله دو زن و یک کودک را کشتند. ارتش آمریکا می گوید تیراندازی پس از آن صورت گرفت که سرنشینان خودرو دستور ایست سربازان را نادیده گرفتند.

در خشونتی دیگر، ناتو می گوید روز جمعه دو سرباز آمریکایی در انفجار یک بمب کنارجاده ای در جنوب افغانستان کشته شدند. یک سرباز دیگر ناتو در همان منطقه در جریان تیراندازی کشته شد.

XS
SM
MD
LG