لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۵

پرزیدنت اوباما جلسه دیگری برای بحث درباره استراتژی جنگی در افغانستان تشکیل داد


یک سخنگوی ناتو از اعلام این تصمیم استقبال کرد و گفت دیگر کشورهای متحد نیز باید کارهای بیشتری را که می توانند انجام دهند بررسی کنند

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، طرح هایی را برای اعزام ۵۰۰ سرباز اضافی به افغانستان اعلام کرده است.

براون روز چهارشنبه گفت سربازان به شرطی فرستاده خواهند شد که تجهیزات کافی و مناسب در محل وجود داشته باشد، دولت افغانستان به آموزش سربازان خود شتاب بخشد، و متحدان ناتو نیز سطح سربازانشان را بالا ببرند.

یک سخنگوی ناتو از اعلام این تصمیم استقبال کرد و گفت دیگر کشورهای متحد نیز باید کارهای بیشتری را که می توانند انجام دهند، بررسی کنند.

نیروی بریتانیا در افغانستان پس از آمریکا، که حدود ۶۵ هزار سرباز دارد، از کشورهای دیگر بزرگتر است و افزایش مورد نظر مجموع سربازان بریتانیایی را به ۹۵۰۰ نفر خواهد رساند.

آمریکا و ناتو از اعلام این خبر استقبال کردند. یک سخنگوی ناتو گفت دیگر کشورهای متحد نیز باید کارهای بیشتری را که می توانند در این زمینه انجام دهند بررسی کنند.

دولت اوباما برای تصمیم گیری در مورد استراتژی جنگی خود، از جمله اعزام بالغ بر ۴۰ هزار سرباز اضافی به افغانستان، جلساتی تریب داده است.

سخنگوی کاخ سفید گفت رییس جمهوری و مقامات دیگر روز چهارشنبه جلسه سه ساعته ای برای بحث درباره وضعیت افغانستان تشکیل دادند. در مورد مذاکرات جلسه گزارشی منتشر نشده است.

طیب سید جواد، سفیر افغانستان در آمریکا، در مصاحبه ای با صدای آمریکا گفت قدرت فعلی نیروهای افغان و بین المللی برای مقابله با چالش های جاری کافی نیست. او گفت اعزام سربازان خارجی بیشتر تعهد به موفقیت علیه طالبان را نشان می دهد.

دراین میان، در خشونت های روز چهارشنبه در انفجار یک بمب کنار جاده ای در ایالت زابل دو سرباز افغان جانسپردند و شش نفر دیگر مجروح شدند. همچنین چهار ستیزه گر در انفجار بمب هایی که همراه داشتند در جنوب افغانستان کشته شدند.

دراین میان، در خشونت های روز چهارشنبه، به گفته مقامات افغان، در جریان عملیاتی در سراسر کشور، بیش از ۴۰ ستیزه گر افغان طالبان کشته شدند.

بامداد چهارشنبه، ناتو گفت نیروهای افغان و بین المللی یک فرمانده طالبان را در جنوب شرقی افغانستان کشتند.

XS
SM
MD
LG