لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۹

کاخ سفید از مذاکرات صلح افغانستان با طالبان پشتیبانی می کند


دولت اوباما می گوید از کوشش های اخیر دولت افغانستان برای رسیدن به توافق صلح با شورشیان طالبان پشتیبانی می کند.

با این حال، رابرت گیبس، سخنگوی کاخ سفید ، روز چهارشنبه گفت طالبان باید قوانین افغانستان را رعایت کنند، به وفاداری به القاعده پایان دهند ، و خشونت را رد کنند.

سخنگو اظهار داشت باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا از کوشش های آشتی جویانه حمایت می کند، اما مذاکره صلح با طالبان، مقوله ای است که به دولت افغانستان مربوط است.

گیبس حاضر نشد در باره گزارش واشنگتن پست که رهبران طالبان مذاکرات محرمانه با دولت افغانستان را برای پایان دادن به جنگ آغاز کرده اند اظهار نظر کند.

گزارش بنقل از منابع نامشخص افغان و عرب حاکی است که بحث ها مقدماتی است.

آنها می گویند برای نخستین بار بر این باورند که نمایندگان طالبان کاملا اجازه دارند از سوی شورای کویته صحبت کنند - این شورا یک سازمان طالبان افغان مستقر در پاکستان است که محمد عمر آنرا رهبری می کند.

بگفته منابع گزارش، شورای کویته در باره توافقی بحث می کند که مشارکت شخصیت های طالبان در دولت و یک جدول زمانی برای خروج نیروهای خارجی را شامل خواهد بود.

در گزارش واشنگتن پست گفته می شود در مذاکرات نمایندگان گروه حقانی شرکت ندارند - حقانی جناح ستیزه گر جداگانه ای است که هدف حملات موشکی اخیر آمریکا در شمال غربی پاکستان بوده است.

تمام منابع گزارش اظهار نگرانی کرده اند که توصیف علنی جلسات، به مذاکرات صدمه خواهد زد.

ژنرال دیوید پتریوس فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان هفته پیش گفت طالبان در جستجوی آشتی به دولت افغانستان نزدیک شده است.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان گفته است او با طالبان گفت و گو خواهد کرد، بشرط این که خشونت را تقبیح کنند و به قانون اساسی کشور احترام بگذارند.

در این میان، مقامات ناتو روز چهارشنبه گفتند در یک حمله هوایی ، رهبر طالبان در ایالت فاریاب در شمال غربی افغانستان کشته شد. در این حمله که روز سه شنبه صورت گرفت، چهار شورشی دیگر نیز کشته شدند.

مقامات افغانستان می گویند روز چهارشنبه دست کم دو غیر نظامی در اثر برخورد خود رو حامل آنها به یک بمب کنارجاده ای در ایالت زابل کشته شدند.

XS
SM
MD
LG