لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۹

کمک به بازگشت آوارگان افغان


آوارگان افغان و کسانی که در داخل دربدر شده اند، پس از آن که امواج جنگ و مناقشه داخلی آنها را فراری ساخت؛ به بازگشت به کشور ادامه می دهند و آمریکا برای کمک به آنان از هیچ کوششی فروگذار نمی کند. سیمون هنشاو، مدیر کل وزارت امور خارجه و مسئول دفتر امور جمعیت، آوارگان و مهاجران، برای بررسی برنامه های کمک های بشر دوستانه آمریکا و بحث در مورد همکاری جهت یاری آوارگان و دربدرشدگان داخلی با مقامات افغان، سازمان ملل متحد و مقامات دیگر سازمان های بین المللی و غیر دولتی، از ۲۵ تا ۲۷ آوریل از کابل دیدن کرد.

او دولت جمهوری افغانستان را بخاطر تعهد به کمک به دربدرشدگان ستود و قول داد به حمایت از کوشش های آن برای ادغام دوباره نزدیک ۶ میلیون آواره که از ۲۰۰۲ به افغانستان بازگشته اند ادامه دهد.سیمون هنشاو همچنین از دولت افغانستان بخاطر اجرای استراتژی حل مشکلات آوارگان افغان قدردانی کرد. هدف از استراتژی که دولت های پاکستان و ایران نیز با آن موافقت کردند، بوجود آوردن شرایطی است که آوارگان و جمعیتی که باز می گردد بتوانند در برنامه های توسعه کشور شرکت داده شوند.

هنشاو در دیدار با همتایان خود از سازمان های بین المللی و افغان، همچنین در باره برنامه هایی که آمریکا هزینه های آنها را تامین می کند؛ از آب و وسائل بهداشتی تا حفاظت و کمک به معاش افغان های دربدر ، و برنامه های دیگری جهت پیشرفت زنان آسیب پذیر و حفاظت از آنها بحث کرد. کوشش برای مبارزه با خشونت بر اساس جنسیت، آموزش زنان در بازرگانی و سواد آموزی از آن جمله بود.

آمریکا تامین کننده اصلی کمک های بشردوستانه برای افغانستان است. در سال مالی ۲۰۱۴، دفتر جمعیت، آوارگان و مهاجران ۱۰۷ میلیون دلار برای حمایت از آوارگان افغان در منطقه فراهم آورد، از جمله بازگشت آنها به کشور. دفتر از نزدیک با دولت های پاکستان و افغانستان، آژانس آوارگان سازمان ملل متحد، کمیته بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر، سازمان بین المللی برای مهاجران، و سازمان های غیر دولتی برای حمایت از قربانیان مناقشه افغانستان در سراسر منطقه کار می کند.

هنشاو گفت «صلح و کامیابی آینده افغانستان به موفقیت تمام مردم آن بستگی دارد، از جمله کسانی که در جریان سال ها جنگ دربدر شده اند. بازگشت آوارگان به افغانستان نشانه نیرومند اعتماد به آینده کشور است.»

XS
SM
MD
LG