لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۵

برخی از زندانیان طالبان افغانستان آزاد می شوند


مقامات می گویند پاکستان موافقت کرده است برخی از زندانیان طالبان افغان را آزاد کند. این اقدام می تواند به تسهیل مذاکرات صلح بین گروه شورشی و دولت افغان کمک کند.

افغانستان از دیربازخواهان دسترسی به زندانیان برای کمک به پیشرفت روند صلح بوده است. پشتیبانی پاکستان، که دراواخر دهه ۱۹۹۰ از رژیم طالبان حمایت می کرد، در کوشش های آشتی افغانستان مهم تلقی می شود.

روشن نیست چه تعدادی از زندانیان یا کدامیک از آنها آزاد می شوند. مقامات نامشخص افغانستان و پاکستان به خبرنگاران گفتند ۷ یا ۸ زندانی تاکنون آزاد شده اند، اما جزییات بیشتری ارائه ندادند. در این باره که ایا ملا عبدالغنی، مرد سابق شماره ۲ در فرماندهی طالبان نیز آزاد خواهد شد یانه، گزارشی نرسیده است.

تصمیم پاکستان به آزاد کردن زندانیان در حالی گرفته شد که صلاح الدین ربانی ، رییس شورای صلح افغانستان، در اسلام آباد با مقامات ارشد پاکستان، از جمله رییس جمهوری، نخست وزیر و فرمانده ارتش گفت و گو کرد.رجا پرویز اشرف نخست وزیر پاکستان به هیات افغان گفت در این زمینه که دو کشور باید برای صلح در منطقه همکاری کنند همفکری وجود دارد.

آصف زرداری رییس جمهوری تعهد کرد از کوشش های صلح حمایت کند، و گفت یک افغانستان صلحجو و باثبات برای ثبات و پیشرفت پاکستان مهم است.

روز چهارشنبه، ناتو اعلام کرد ژنرال نیک کارتر، قائم مقام فرماندهی ائتلاف در افغانستان، با ژنرال وحید ارشد مقام ارشد ارتش پاکستان ملاقات کرد. آنها در باره هدف های دو جانبه صلح و ثبات در منطقه، از جمله واردآوردن فشار بر گروه های شبه نظامی و تقویت عملیات در امتداد مرزی پاکستان و افغانستان بحث کردند.
XS
SM
MD
LG