لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۲

تکذیب دست داشتن مامور اطلاعاتی افغانستان در حمله


지난 1일 3명의 나토군이 희생된 아프가니스탄 카불 남부 코스트시에서 발생한 자살 테러. (자료사진)
지난 1일 3명의 나토군이 희생된 아프가니스탄 카불 남부 코스트시에서 발생한 자살 테러. (자료사진)
مقامات افغانستان گزارشی را که حاکی است یکی از ماموران اطلاعاتی کشور حمله انتخاری روز شنبه را که درآن دو سرباز امریکایی و چهار افغان کشته شدند انجام داده، تکذیب کردند.
سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری آن گزارش ها را بی اساس نامید، اما گفت بمب انداز انیفورم ماموران اطلاعاتی را پوشیده بود.
اظهارات او با بیانیه های مقامات ناتو و محلی که حادثه در ایالت قندهار یک " حمله خودی" بود ه و توسط یک افسر اطلاعاتی افغان صورت گرفته، مغایرت دارد. همچنین، یک عضو اداره امنیت ملی که خواست ناشناس بماند به خبرگزاری فرانسه گفت حمله روز شنبه توسط یک عضو آژانس اطلاعاتی افغانستان صورت گرفت.
تنش بین واشنگتن و کابل بر سر حملات خودی بالا است، در آنها اعضای نیروی امنیت افغان یا ستیزه گرانی که لباس اعضای نیروی امنیتی را بر تن دارند، تفنگ های خود را بسوی سربازان ائتلاف نشانه رفته اند. در سال جاری بیش از ۵۰ پرسنل ائتلاف در چنین حملاتی کشته شده اند.
در این میان، مقامات ناتو " تاسف عمیق" خود را از عملیات روز یکشنبه در ایالت هلمند ابراز داشتند. آنها می گویند در حمله " ممکن است سه شهروند بی گناه افغان تصادفا کشته شده باشند."
ناتو روز سه شنبه در بیانیه ای گفت مقامات آن برای پی بردن به آنچه اتفاق افتاد و علت آن ، از نزدیک با شریکان افغان خود کار خواهند کرد، همچنین با اعضای خانواده های کشته شدگان ملاقات خواهند کرد تا شخصا همدردی خود را ابراز دارند.
گزارش می رسد عملیات علیه شورشیان مظنونی بوده که بمب های کنارجاده ای در ناحیه ناوا کار گذاشته بودند.
XS
SM
MD
LG