لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۷

خنثی شدن توطئه حمله به معاون رئیس جمهوری افغانستان


ژنزال رشید دوستم
ژنزال رشید دوستم

در انفجار یک بمب کنار جاده ای در شمال افغانستان در روز شنبه سه غیر نظامی کشته شدند. در همین حال نیروهای امنیتی گفتندحمله انتحاری احتمالی به معاون رئیس جمهوری را خنثی کرده اند.

حملات در حالی صورت گرفت که هزاران نفر برای برگزاری آئین های نوروز در مقبره سخی در کابل گرد آمده بودند.

چنین مراسمی در دوره طالبان ممنوع بود، و گزارش ها حاکی است به دلیل هراس از خشونت و حملات احتمالی گروه دولت اسلامی، شمار شرکت کنندگان از سالهای پیش کمتر بود.

گزارش اسوشیتد پرس حاکی است هدف بمب کنار جاده ای رئیس پلیس ناحیه ای ولایت غندوز بود. او صدمه ندبد، اما پسر، برادر و راننده اتومبیل حامل اوکشته شدند.

مسئولیت حمله را تا کنون کسی بر عهده نگرفته است . ولی بمب های کنار جاده ای سال ها اسلحه انتخابی شورشیان طالبان بوده است، و اغلب برای هدف گرفتن مقامات دولت و اعضای نیروهای امنیتی بکار می رود.

در این میان، در ولایت جوزجان، در شمال افغانستان، نیروهای امنیتی جوان ۲۰ ساله ای به نام گل احمد را در حریان مسابقات یزکشی دستگیر کردند. او قصد داشت به ژنرال عبدالرسول دوستم معاون اول رئیس جمهوری حمله کند.

سخنگوی فرمانداری گفت احمد مواد منفجره را زیر صندلی دوچرخه پنهان کرده بود، او همچنین به یک هفت تیر و دو خشاب اضافی مسلح بود.

روز شنبه همچنین یک بمب انداز انتحاری یک واحد گشت سربازان سرویس امنیتی در ولایت ننگرهار را هدف گرفت، و پنج نفرّ از جمله دو غیر نظامی را مجروح کرد.

XS
SM
MD
LG