لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۳

جنگجویان طالبان ناحیه ای در شرق افغانستان را تصرف می کنند


مقامات افغانستان می گوید شبه نظامیان طالبان در پی روزها نبرد سنگین با پلیس، بر یک ناحیه دور افتاده در شرق کشور مسلط شده اند.

مقامات می گویند شورشیان روز ایالت نورستان را، پس از مجبور ساختن پلیس به عقب نشینی از مجتمع اداری ناحیه، شنبه کنترل ناحیه «برگ متال» در ایالت نورستان را بدست گرفتند.

در رویدادی جداگانه در روز شنبه، ارتش آمریکا تایید کرد هدایت کنندگان یک هواپیمای بدون سرنشین که از راه دورکنترل می شد، مسئول مرگ ۲۳ غیر نظامی در افغانستان در اوائل سال جاری بودند.

سربازان آمریکایی پس از اشتباه گرفتن خوردوهای غیر نظامیان با کاروان شورشیان طالبان در ایالت اوروزگان، آنها را با موشک و راکت زیر آتش گرفتند.

گزارش تحقیقات نظامی در باره حادثه ۲۱ فوریه، می گوید خدمه مسئول هدایت هواپیمای بدون سرنشین ، گزارشی «نادرست» ارائه داند و اطلاعاتی را که نشان می داد سرنشینان خود روها غیر نظامی هستند نادیده گرفتند یا بی اهمیت دانستند.

گزارش که روز شنبه منتشر شد، پست های فرماندهی را فاقد کارآیی لازم توصیف می کند، و می گوید آنها نتوانستند شواهد و تحلیل هایی که خودروها تهدید خصمانه ای نبودند، به فرمانده نیروی زمینی ارائه دهند.

ژنرال استنلی مک کریستال فرمانده ارشد امریکا در افغانستان، مرگ غیر عمد غیر نظامیان را «دردآور» نامید و گفت چنین حوادثی فقط اعتماد مردم افغانستان به ماموریت جاری برهبری امریکا را کاهش می دهد. او گفت آمریکا آنچه را در توان دارد برای بازیابی اعتماد افغان ها انجام خواهد داد.

یک اطلاعیه نظامی حاکی است که ژنرال مک کریستال در چی بررسی گزارشس تحقیقاتی، چهار افسر ارشد و دو افسر دونپایه رسما توبیخ کرد.

در رویدادی دیگر، وزارت کشور افغانستان گفت یک بمب انداز انتحاری روز شنبه خود را در کابل، در نزدیکی یک سوپر مارکت منفجر مکرر، اما تلفات دیگری ببار نیاورد.

فروشگاه در نزدیک جاده اصلی که کاروان های ناتو در آمد و شد به پایتخت از آن استفاده می کنند، قرار دارد.

XS
SM
MD
LG