لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۵

در تظاهرات علیه طرح قرآن سوزی در افغانستان دو نفر کشته شند


در سومین روز پیاپی تظاهرات در افغانستان، در اعتراض به پیشنهاد قرآن سوزی، دو تظاهرکننده در روز یکشنبه کشته شدند.

یشنهاد قرآن سوزی از سوی یک کشیش آمریکایی صادر شده بود و تظاهرات در حالی برپا می شود که این کشیش به دنبال بالا گرفتن اعتراض ها، پیشنهاد خود را لغو کرد.

رئیس منطقه ای در ولایت لوگر افغانستان می گوید هنگامی که نیروهای امنیتی افغانستان بر تظاهرکنندگان آتش گشودند، دو تن کشته و چندین تن مجروح شدند.

محمد رحیم امین، یکی از مقامات استانی لوگر می گوید تظاهرکنندگان فریاد «مرگ بر آمریکا» سرداده بودند و تلاش می کردند به ساختمان های دولتی حمله کنند.

روزهای جمعه و شنبه، هزاران تن در افغانستان راهپیمایی کردند تا عصبانیت خود را به پیشنهاد سوزاندن کتاب مقدسشان؛ قرآن نشان دهند.

گفته می شود برخی تظاهرکنندگان از لغو طرح سوزاندن قرآن خبر نداشتند.

رورند تری جونز، کشیش آمریکایی که یک کلیسای کوچک در ایالت فلوریدا را سرپرستی می کند، این طرح را پس از آن لغو کرد که بسیاری از مقامات آمریکایی و بین المللی این طرح را محکوم کردند.

همچنین مسئولان ناتو در افغانستان می گویند نیروهای ائتلاف در ولایت ننگرهار پنج شورشی از جمله قاری ولی یک فرمانده طالبان را کشته اند.

به گفته نیروهای ائتلاف گزارش های اطلاعاتی حاکی است که این فرمانده طالبان قصد داشت علیه مراکز رای گیری طی انتخابات پیش روی پارلمانی حملاتی راکتی ترتیب دهد.

XS
SM
MD
LG