لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۹

شلیک سربازان ناتو به اتوبوس غیرنظامیان در افغانستان


سربازان ناتو روز دوشنبه با آتش گشودن به یک اتوبوس غیرنظامی در جنوب افغانستان، دست کم چهار غیرنظامی را کشتند و عصبانیت تظاهرکنندگان ضدآمریکایی را برانگیختند.
ناتو می گوید نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی پس از نزدیک شدن یک خودرو با سرعت بالا به کاروان ناتو، آتش گشودند. این رویداد در بامداد رخ داد و طی آن راننده خودرو به هشدارهای سربازان توجهی نکرد.

یک زن از جمله کشته شدگان حادثه اخیر در ولایت قندهار افغانستان است.

سازمان ناتو در بیانیه ای تأسف عمیق خود را درباره کشته شدن افراد اعلام کرده است. یک تیم مشترک متشکل از ناتو و شهروندان افغانی، برای تحقیق درباره واقعه به محل رفته اند.

ده ها افغانی برای اعتراض به این واقعه در قندهار تظاهرات کردند.

تظاهرکنندگان شعار «مرگ بر آمریکا» سردادند و خواستار برکناری حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان شدند. آنان همچنین جاده اصلی شهر قندهار به خارج از شهر را مسدود کردند.

یک مقام ارشد افغانی در بیانیه ای گفت شلیک به اتوبوس غیرنظامی تعهد ناتو به حمایت از غیرنظامیان را نقض می کند.

ژنرال آمریکایی استنلی مک کریستال، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، پیشتر به رهبران افغانی گفته بود که سربازان تحت رهبری اش برای پرهیز از مرگ غیرنظامیان بیشترین تلاش خود را به کار می گیرند اما تصریح کرد نیروهای نظامی گاهی مرتکب اشتباه می شوند.

همزمان، روز دوشنبه در قندهار مقامات افغانی از حمله سه بمب گذار انتحاری به مرکز خدمات امنیتی و اطلاعاتی افغانستان خبر دادند که منجر به آتشباری دوطرفه شد.

مقامات افغانستان می گویند یک بمب گذار کشته شد، دیگری به دست نیروهای امنیتی کشته شد و بمب گذار سوم دستگیر شد.
در این حمله دست کم نه نفر مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG