لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۰:۳۴

کرزی از عدم پذیرش کابینه پیشنهادیش به پارلمان آن کشور خشنود نیست


سخنگوی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان می گوید که وی از اینکه پارلمان آن کشور تقریباً هفتاد درصد از وزیران پیشنهادی او را نپذیرفته است ناراضی است.

وحید عمر روز یکشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت هرچند تصمیم نمایندگان برای دولت خوشایند نبود ولی آقای کرزی برای قانون اساسی کشور ارزش قائل است و فهرست اسامی افراد دیگری را برای تصویب به پارلمان ارسال خواهد کرد.

روز شنبه قانون گذاران ۱۷ نفر از مجموع ۲۴ عضو کابینه را نپذیرفتند. آنانی که رد شدند شامل افرادی هستند که به گفته منتقدین، بی صلاحیت، فاسد و مرتبط با جنگ سالاران بودند.

رئیس دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ضمن ابراز تعجب این اقدام را یک شکست سیاسی خواند که می تواند روند تشکیل یک دولت کارآ را طولانی تر کند.

کاندیداهای کابینه آقای کرزی شاخص عمده ای برای صمیمانه و جدی بودن وی در مورد ایجاد اصلاحاتی در دولت فاسد و بدنام کشور به شمار می رود.

نمایندگان پارلمان افغانستان وزیران پیشنهادی دفاع، کشور و دارائی را که نقش عمده ای در بازسازی و جنگ دارند مورد تائید قرار دادند.

کمیسیون برگزاری انتخابات افغانستان همچنین روز شنبه اعلام کرد که برغم فشارهای بین المللی برای به تعویق انداختن انتخابات عمومی، انتخابات پارلمانی روز ۲۲ ماه می برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG