لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۴

ناظران مشروعیت انتخابات افغانستان را زیر سوال بردند


گروه عمده نظارت بر انتخابات افغانستان میگوید مشروعیت انتخابات پارلمانی یکشنبه زیر سوال است.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه در افغانستان می گوید با در نظر گرفتن ناامنی و گزارش های چندگانه تقلب، درباره «کیفیت رای گیری نگرانی های جدی دارد».

همزمان، نیروهای امنیتی بین المللی تحت نظارت ناتو گفت بیش از ۳۰۰ مورد گزارش مربوط به خشونت در انتخابات به ثبت رسانده است.

کمیسیون شکایات انتخابات افغانستان گفت گزارش هایی مبنی بر بی نظمی ها از جمله تاخیر در باز شدن حوزه ها، سوء استفاده از کارت های ثبت نام، رای دادن افرادی که واجد شرایط نبودند، کمبود برگه های رای و کیفیت پایین جوهر بادوام مخصوص برای پیشگیری از چندبار رای دادن به ثبت رسیده است.

کمیسیون شمار نهایی مشارکت در انتخابات را اعلام نکرده است اما در شامگاه یکشنبه گفت سه میلیون ۶۰۰ هزار نفر رای داده اند. در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، حدود ۶۰۰ میلیون رای شمارش شد.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه ای «جسارت و عزم» مشارکت کنندگان در انتخابات را ستود.

دیوید پتریوس فرمانده ارشد آمریکایی نیروهای ناتو در افغانستان نیز گفت صدای آینده افغانستان «متعلق به مردم» است و «افراط گرایان خشن و شبکه های ترور» در آن جایی ندارند.

بیش از دو هزار و پانصد کاندیدا برای احراز ۲۴۹ کرسی ولسی جرگه یا شورای ملی رقابت کردند.

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی افغانستان زودتر از ماه آینده اعلام نخواهد شد و قرار است نتایج نهایی در پایان اکتبر و پس از رسیدگی به تمامی شکایات موجود اعلام شود.

نزدیک به ۳۰۰ هزار سرباز افغانی با حمایت نیروهای بین المللی امنیت رای گیری روز یکشنبه را تامنی کردند.

XS
SM
MD
LG