لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۹

سه کودک جزو قربانيان حمله ناتو در افغانستان هستند


مقامات در ولايت جنوبی هلمند افغانستان می گويند در يک حمله هوایی ناتو که عليه مظنونين طالبان برنامه ريزی شده بود، يک خودرو شخصی نيز هدف قرار گرفت و هفت نفر از جمله سه کودک کشته شدند.

ناتو پيشتر ضمن تصديق کشته شدن غيرنظاميان در اين حمله قول داده است تحقيقاتی جامع انجام دهد، اما گزارشی که روز شنبه توسط والی ولايت هلمند منتشر شد نخستين گزارشی است که جزیيات واقعه روز جمعه را شرح می دهد.

هلیکوپتری که نيروهای ناتو با آن پرواز می کردند، به گزارش دفتر والی ولايت هلمند، به اتوموبيلی شليک می کند که حامل شورشيان بود. مقام های افغان می گويند مواد منفجره ناشی از اين شليک به يک اتومبيل ديگر حامل مسافران غير نظامی اصابت می کند که دو مرد، دو زن و سه کودک را می کشد. يک مرد، يک زن و سه کودک ديگر از اين شليک مرگبار جان سالم به در می برند.

والی ولايت هلمند استراتژی حمله ای که جان غير نظاميان را به خطر بيندازد تقبيح و محکوم کرده است. ناتو می گويد تيم تحقيقاتی به محل اعزام می کند.

حامد کرزی ریيس جمهوری افغانستان می گويد تلفات غير نظاميان پذيرفتنی نيست و از فرماندهان ناتو و آمريکایی خواسته است مانع از وقوع چنين سوانحی بشوند.

مقامات نيروهای ائتلاف می گويند حمله هوایی در ولايت هلمند بر پايه گزارش های اطلاعاتی در باره جابجایی يک رهبر طالبان برنامه ريزی شده بود.

XS
SM
MD
LG