لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۶

پهلوگیری یک نفتکش ایرانی در کنار نفتکش «آدریان دریا ۱» در سواحل سوریه| مایک پمپئو: آیا جهان ایران را مسئول خواهد دانست؟


پس از انتشار خبری درباره پهلو گرفتن یک نفتکش با پرچم ایران در کنار نفتکش «آدریان دریا ۱» در بندر سوریه، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که این نفتکش در حال انتقال نفت در سواحل سوریه است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۱۰ مهرماه در یک توئیت درباره متوقف شدن این نفتکش در سواحل سوریه در صفحه توئیتر خود نوشت: «علی رغم قول ظریف، وزیر خارجه [ایران]، به بریتانیا درباره این که آدریان دریا ۱ نفت خود را به سوریه تحویل نمی دهد، اکنون [این نفتکش] در حال انتقال نفت در سواحل سوریه است.»

او در ادامه افزود: «اگر این نفت به سوریه تحویل داده شود، آیا جهان ایران را مسئول خواهد دانست؟»

پیشتر نیز مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، هشدار داده بود که آمریکا اطلاعات موثقی دارد که این اَبرنفتکش جمهوری اسلامی دوباره به سمت سوریه در حرکت است. مایک پمپئو، اعتماد به ظریف را «یک اشتباه بزرگ» نامید.

خبر پهلو گرفتن یک نفتکش با پرچم ایران در کنار نفتکش آدریان دریا ۱ در بندر سوریه از سوی شرکت ردیابی نفتکش‌ها به نام «تانکر ترکرز» روز سه شنبه ۹ مهرماه ، اعلام شد.

حساب توئیتری تانکر ترکرز در این باره نوشت یک نفتکش به نام «جاسمین» که با پرچم ایران در حرکت است با ظرفیت ۳۵۰ هزار بشکه، در کنار نفتکش آدریان دریا ۱ پهلو گرفته است و نحوه ایستادن آن‌ها حالت تخلیه نفت از یک کشتی به کشتی دیگر را دارد.

تانکر ترکرز یادآور شد که هنوز آثاری از تخلیه نفت از «آدریان دریا ۱» به «جاسمین» مشاهده نمی‌شود.

نفتکش آدریان دریا ۱ - که پیشتر نام آن گریس ۱ بود - حدود یک ماه و نیم از سوی جبل‌الطاق به خاطر تلاش برای انتقال نفت به سوریه توقیف شده بود. دولت محلی این نفتکش را به درخواست بریتانیا برای نقض تحریم سازمان ملل توقیف کرد. این نفتکش حامل ۲.۱ میلیون بشکه نفت است. پس از حکم دادگاه جبل‌الطارق مبنی بر رفع توقیف، نام این نفتکش به «آدریان دریا ۱» تغییر پیدا کرد.

پیش از این نیز شرکت تانکر ترکرز در ۱۸ شهریور ادعای مقامات جمهوری اسلامی مبنی بر فروش محموله نفتکش‌ آدریان دریا ۱ را رد کرده و نوشته بود که با بررسی تصاویر ماهواره‌ای موجود به این نتیجه رسیده ، آدریان دریا هنوز تخلیه نشده است.

همچنین وزارت خارجه بریتانیا گفته بود که این نفتکش ایرانی محموله نفت خام خود را به دولت بشار اسد در سوریه فروخته و تضمین‌هایی که برای رفع توقیف آن داده بود را نقض کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا هفته گذشته پس از تحریم شبکه نفتی غیرقانونی مرتبط با سپاه قدس، هشدار داد هرگونه ارائه خدمات به کشتی‌های تحریم شده، به مثابه حمایت از یک گروه تروریستی و به طور مشخص، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، محسوب می‌شود.

ایالات متحده این اَبرنفتکش جمهوری اسلامی را در فهرست سیاه قرار داده و ناخدای آن را نیز تحریم کرده است. وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در بیانیه جمعه شب ۸ شهریور، نفتکش ایرانی «آدریان دریا ۱» را دارایی مسدود شده اعلام کرد.

ایالات متحده همچنین با استناد به تحریم‌های آمریکا و مبارزه با پولشویی و تروریسم، دستور توقیف این نفتکش ایرانی و محموله آن را صادر کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG