لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۷

گزارش: مايکل آدلر می گويد اين را بايد مرحله پايانی بازی اتمی ايران خواند


روز دوشنبه در شهر واشنگتن نشستی در مرکز وودرو ويلسون برپا شد که مايکل آدلر،عضو اين مرکز و خبرنگار پيشين خبرگزاری فرانسه درآژانس بين المللی انرژی اتمی، نظرات و تحليل خود بر سر ديپلماسی دولت آمريکا در رويکرد با مسأله اتمی جمهوری اسلامی را بيان کرد.

در اين نشست خانم هاله اسفندياری، مدير برنامه خاورميانه مرکز ويلسون، نخست در باره کتابی که مايکل آدلر در باره ديپلماسی در مسأله ايران نوشته است، صحبت کرد.

مايکل آدلر نظرات و تحليل خود را به اين صورت بيان کرد که کلاً پايه سياست دولت آمريکا در رويکرد با جمهوری اسلامی را برآوردهای اطلاعاتی آمريکا تشکيل ميدهد و براين اساس دولت آمريکا فکرمی کند ايران تا دست يابی به بمب اتمی چند سال فاصله دارد و گمان هم نمی کند که جمهوری اسلامی تأسيسات پنهانی اتمی بيشتری داشته باشد.

محقق سياست عمومی وود رو ويلسون گفت در پاسخ اين پرسش که آيا هنوز امکان توافق اتمی با جمهوری اسلامی وجود دارد بايد گفت، اين را بايد مرحله پايانی بازی اتمی ايران خواند و در عين اينکه احتمال اقدام نظامی وجود ندارد، در کمال شگفتی نيز ممکنست در ماههای آينده شانس توافقی وجود داشته باشد، اما اکنون کار بازی اتمی جمهوری اسلامی تمام است زيرا دولت اوباما در حال بازی آخرين کارت خود يعنی تحريمها، بطور جدی، و پيش از اقدام نظامی است.

آدلر گفت اگر برخی فکر ميکنند دولت اوباما سياست کنترل ايران اتمی را پيشه کرده در اشتباهند زيرا پرزيدنت اوباما شخصاً گفته است هدفش پيش گيری از دستيابی ايران به بمب اتمی است و رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا نيز تصريح کرده است که از نظر آمريکا ايران اتمی قابل پذيرش نيست. بنابراين اهميت اين مرحله نهايی تحريمها، در خودداری از پذيرفتن گزينه ايران اتمی، و يا بمباران ايران، آشکارتر ميشود.

آدلر همچنين با اشاره به تلاشهای دست يابی ايران به بمب اتمی که ريشه در عميق ترين حس بقای نظام جمهوری اسلامی دارد گفت «باوجود اين، هر چند اسراييل تصوير تيره تری از اهداف جمهوری اسلامی نسبت به خود دارد ولی در طرز فکر آمريکا در مورد توانايی اتمی ايران، شريک است، و نه آمريکا و نه اسراييل حمله نظامی را در حال حاضر اقدام درستی نمی دانند.»

مايکل آدلر در پاسخ پرسش در ارتباط با تکليف علی خامنه ای در موضع سخت او نسبت به مذاکره با آمريکا گفت خامنه ای ميل ندارد تن به مذاکرات با شرکت آمريکا بدهد زيرا بقای رژيم او بر ادامه دشمنی با آمريکا استوار است.

آدلر همچنين گفت واضح است که استفاده از اهرم تحريمها برای رساندن خامنه ای به مرحله ای است که وی را وادار به نوشيدن جام زهر، و تسليم به مذاکره با آمريکا کنند.

***

در خبری تازه در ارتباط با تحريم های فراگير آمريکا عليه ايران و در راستای تلاش آمريکا برای تحت فشار گذاشتن جمهوری اسلامی ايران جهت متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانيوم خود، مری شاپيرو، رييس کميسيون سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا روز سه شنبه به قانونگذاران آمريکا گفت که او در نظر دارد تدابير جديدی ارائه دهد. خانم شاپيرو گفت این تدابير برای شرکتها تسهيلات جديدی فراهم خواهد کرد تا بتوانند سهم خود در شرکتهايی که با ايران مبادلات بازرگانی دارند را ترک کنند بدون اینکه آنان مورد شکایت قرار بگیرند.

XS
SM
MD
LG