لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۸

بانک توسعه آسیا: شکاف فزاینده درآمدها در آسیا ثبات منطقه را تهدید می کند


بانک توسعه آسیا: شکاف فزاینده درآمدها در آسیا ثبات منطقه را تهدید می کند
بانک توسعه آسیا: شکاف فزاینده درآمدها در آسیا ثبات منطقه را تهدید می کند

« بانک توسعه آسیا» در گزارش اخیر خود اعلام کرده است که رشد اقتصادی سریع آسیا شکاف درآمد گسترده ای را پدید آورده است که خطر تضعیف رشد و ثبات در منطقه را به همراه دارد.

بانک، مستقر در مانیل، در چشم انداز سالانه خود از توسعه اقتصادی خاطرنشان کرده است که یک درصد از ثروتمندترین خانوارهای آسیا، شش تا هشت درصد کل درآمد این منطقه را به خود اختصاص می دهند و این در حالی است که بیست درصد کل درآمد به پنج درصد از ثروتمندترین اقشار بیشتر کشورها متعلق بوده است.

«بانک توسعه آسیا» همچنین در گزارش خود افزوده است که نرخ نابرابری از اوایل سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ در بیشتر نقاط چین، هند و اندونزی که سه اقتصاد بزرگ منطقه را دارند، رشد کرده است.

چنگ یونگ ری، کارشناس اقتصادی ارشد «بانک توسعه آسیا» به صدای آمریکا می گوید پیشرفت فن آوری، جهانی شدن و اعمال اصلاحات در بازار که عامل اصلی تحول در اقتصاد منطقه بوده اند، از جمله فاکتورهای اصلی اختلاف و شکاف فزاینده بین غنی و فقیر است.

در بخشی از گزارش «بانک توسعه آسیا» آمده است که دسترسی نابرابر به خدمات عمومی، آموزشی و بهداشتی و نیز موانعی که بر سر راه فرصتهای بهزیستی اقشار فقیر وجود دارند، اقتصاد آن ها را فلج کرده است. میزان ترک تحصیل کودکان فقیرترین خانواده های این منطقه پنج برابر بیشتر از سایر مردم مرفه آسیا است و نرخ مرگ و میر نوزادان هنگام تولد در خانواده های فقیر ده برابر بیشتر از نرخ از بین رفتن کودکانی است که در خانواده ثروتمند به دنیا می آیند.

این کارشناس اقتصادی می گوید سیاستگذاران آسیایی با مشاهد شورش ها و انقلاب های مردم عرب، به ضرورت نیاز به کاهش شکاف درآمد بین اقشار مختلف جوامع خود پی برده اند. او می گوید «بانک توسعه آسیا» کشورهای آسیایی را ترغیب می کند هزینه بیشتری را به آموزش و ساختارهای زیربنایی اختصاص دهند و برفعالیت های بازرگانی کوچک و یا متوسط بیافزایند.


XS
SM
MD
LG