لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۸

آنیتا اکبرگ، ستاره فیلم «زندگی شیرین» درگذشت


آنیتا اکبرگ، ستاره سوئدی تبار سینما درگذشت
آنیتا اکبرگ، ستاره سوئدی تبار سینما درگذشت

آنیتا اکبرگ، ستاره سوئدی فیلم دولچه ویتا یا زندگی شیرین ، روز یکشنبه (۱۱ ژانویه) در ۸۳ سالگی در کلینیکی در نزدیکی رُم درگذشت.

اکبرگ پس از بازی در فیلم دولچه ویتا، ساخته فدریکو فلینی، کارگردان برجسته ایتالیایی به یکی از زیبارویان مشهور سینما بدل شد.

پاتریشیا اوبالدی، وکیل خانم اکبرگ به خبرگزاری رویترز گفت: «او دوستان زیادی داشت که تا آخر در کنارش بودند.» او گفت موکلش از دو سال پیش با بیماری جنگید و سال ها در فشار مالی زندگی می‌کرد.

خانم اوبالدی گفت اکبرگ مقرری بازنشستگی مختصری داشت ولی همچنان صاحب ویلایی بزرگ در جنوب رم بود: «در سال های اخیر در رفاه کامل نبود، اما نمی‌توان گفت که در فقر درگذشت.»

مراسم خاک سپاری او هفته جاری در رم برگزار خواهد شد. قرار است بدنش سوزانده و خاکسترش به سوئد منتقل شود.

اکبرگ متولد شهر مالمو در سوئد بود و در اوایل دهه پنجاه میلادی تاج دختر شایسته سوئد را بر سر گذاشت. اما آنچه او را در سینما ماندگار کرد، بازی در نقش سیلویا در مقابل مارچلو ماسترویانی، در فیلم ستایش شده دولچه ویتا (زندگی شیرین) بود.

نماد سکس

صحنه ای از فیلم دولچه ویتا، که در آن سیلویا با لباس مخمل سیاه وارد حوض «تروی» در رم می‌شود یکی از شاخص‌ترین صحنه‌های سینما به شمار می‌رود. پس از این فیلم بود که آنیتا اکبرگ، برای نسلی از طرفداران سینما، به «الهه سکس» بدل شد.

اکبرگ درباره اپیزود ورود به حوض معروف تروی در مرکز رم گفته بود: «داشتم از سرما می‌مردم. فکر می‌کردم پاهایم منجمد شده. آب این حوض از کوهستان سرچشمه می‌گیرد و فیلم برداری در ماه ژانویه انجام می‌شد.»

اکبرگ سپس در کنار هنرپیشه‌های طراز اولی چون آدری هپبورن، فرانک سیناترا، دین مارتین، جری لوئیس و هنری فوندا بازی کرد و در سال ۱۹۵۶ گولدن گلوب آینده‌دارترین تازه‌وارد بازیگری را به خود اختصاص داد.

اکبرگ مدت‌ها با هوارد هیوز، غول اقتصادی و فیلمساز آمریکایی رابطه داشت. او که فرزندی نداشت، دو بار با دو بازیگر سینما ازدواج کرد و جدا شد. بعدها گفته بود که تقاضای ازدواج سیناترا را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG