لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۷

بازداشت چند ساعته دو فعال صنفی و مدنی در رشت


از راست: احسان رضایی، مرضیه دورود، و سعید رضایی
از راست: احسان رضایی، مرضیه دورود، و سعید رضایی

بنا بر اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، سعید و احسان رضایی، دو فعال صنفی و مدنی ساکن رشت، روز سه شنبه پس از چندساعت بازداشت، آزاد شدند.

کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران با انتشار این خبر اعلام کرد که ماموران وزارت اطلاعات روز سه‌شنبه ۲۷ مرداد ماه با هجوم به منزل این دو فعال صنفی و مدنی، آنها را بازداشت و برخی از لوازم شخصی آنها، از جمله موبایل، را ضبط کردند. آنها پس از چند ساعت بازجویی در بازداشتگاه اطلاعات رشت، آزاد شدند.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران، همزمان با بازداشت این فعالان، ماموران امنیتی با مراجعه به منزل پدری آنها در شهرستان رودسر قصد داشتند مرضیه دورود، مادر سعید و احسان رضایی‌، را بازداشت کنند. اما در پی مقاومت وی و همسرش، موفق به دستگیری او نشده‌اند.

جعفر عظیم زاده، فعال کارگری، نیز با اعلام این خبر در اینستاگرام خود نوشت، ماموران امنیتی پس از تفتیش منزل و ضبط برخی لوازم شخصی، از جمله یک گوشی تلفن همراه و دو دستگاه تبلت، گفتند طی ساعات آینده با نیروهای بیشتر برای دستگیری مرضیه دورود بازخواهند گشت.

به گفته آقای عظیم‌زاده، سعید رضایی پیش از این نیز دو بار بازداشت شده بود و در سال ۹۳ با «اعدام مصنوعی در خانه‌های امن نیروهای امنیتی» مورد شکنجه قرار گرفته است.

اتحادیه آزاد کارگران با انتشار این خبر باردیگر از مقامات جمهوری اسلامی خواست پرونده‌سازی علیه فعالان کارگری و مدنی در ایران را پایان دهند.

XS
SM
MD
LG