لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۴

حکم یک فعال کارگری در ایران: ۴ ماه زندان و پنج ضربه شلاق به مدت دو سال تعلیق


فرهاد شیخی، از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران
فرهاد شیخی، از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران

فرهاد شیخی عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران از سوی شعبه ۱۰۵۸ کیفری ۲ واقع در مجتمع قضایی کارکنان دولت به ۴ ماه زندان و پنج ضربه شلاق محکوم شده است.

به گزارش کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران، جلسه دادگاه «فرهاد شیخی» از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران به اتهام «اخلال در نظم و آسایش عمومی» روز یکشنبه ۱۳ مرداد ماه در شعبه ۱۰۵۸ دادگاه کیفری ۲ تهران برگزار و قاضی پرونده این فعال مدنی را به چهار ماه زندان و پنج ضربه شلاق محکوم کرده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، قاضی پرونده بدلیل جوان بودن و فقدان سابقه کیفری، احکام صادر شده برای فرهاد شیخی را به مدت دو سال تعلیق کرده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران، روز دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸، در بیانیه‌ای با محکوم کردن حکم صادر شده برای این فعال مدنی اعلام کرده است که «طبقه کارگر ایران بیشتر از این در مقابل این همه بیحقوقی و مناسبات برده وار ساکت نخواهد نشست و چنانچه کارگران و حامیان طبقه کارگر که یا در زندان به سر میبرند و یا مورد تعقیب قضایی قرار گرفته اند آزاد و منع تعقیب نشوند از هر طریق ممکن اعتراضات خود را شدت خواهند بخشید.»

در بخش دیگری از این بیانیه با استناد به دفاعیات فرهاد شیخی آمده است که شرکت در تجمع روز جهانی کارگر طبق قانون اساسی ایران جرم تلقی نمی‌شود و صدور چنین احکامی نماینگر آن است که از دیده نهادهای دولتی و حکومتی کارگران کوچکترین حقی برای طرح مطالبات صنفی و معیشتی خویش نباید داشته باشند.

در انتهای این بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران، از تمامی اتحادیه‌های بین المللی کارگری و نهادهای حقوق بشری درخواست کرد تا در مقابل محکومیت کارگران واکنش نشان داده و اعتراض خود را نسبت به چنین احکامی به مسئولین در ایران اعلام نمایند.

فرهاد شیخی به همراه گروهی از فعالان کارگری، فرهنگی و دانشجویی در تاریخ ۱۱ اردیبهشت روز جهانی کارگر، در پی برگزاری تجمعی در مقابل مجلس از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی در تاریخ ۱۳ خرداد با تودیع وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان تهران بزرگ آزاد شد.

وزارت خارجه آمریکا گفته است که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG