لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۱

هوشنگ کوشکی، فعال صنفی معلمان استان لرستان بازداشت شد


هوشنگ کوشکی از فعالان صنفی معلمان استان لرستان
هوشنگ کوشکی از فعالان صنفی معلمان استان لرستان

«هوشنگ کوشکی» از فعالان صنفی معلمان استان لرستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، هوشنگ کوشکی، فعال مدنی که چندی پیش با انتشار ویدئویی در صفحه اینستاگرام خود از امضاکنندگان نامه درخواست استعفای خامنه‌ای حمایت کرده بود، روز دوشنبه ۲۴ تیر در محل کار خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

بر اساس این گزارش، ماموران امنیتی یک روز پس از بازداشت آقای کوشکی به مدرسه طالقانی، محل کار این فعال مدنی، رفته و فیلم‌ دوربین‌های مداربسته‌‌ای که در آن لحظه‌ بازداشت این معلم ثبت شده بود را ضبط کرده و با خود برده‌اند.

به گزارش کمپین، علیرغم پیگیری‌های انجام‌ شده، تا این لحظه از دلایل بازداشت و محل نگهداری این معلم اطلاعات دقیقی در دست نیست.

اواخر خرداد ماه سال جاری ۱۴ نفر از فعالان سیاسی و مدنی با انتشار بیانیه‌ای خطاب به سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواستار استعفای او و تغییر قانون اساسی ایران شده‌اند که به زعم آنها مجلسی فرمایشی، دولتی بی اختیار و قوه قضائیه‌ای غیرمستقل ایجاد کرده است.

پس از انتشار این نامه، «جواد لعل‌محمدی» و «محمدحسین سپهری»، از امضاکنندگان نامه پیام‌های تهدیدآمیز دریافت کردند؛ «رضا مهرگان» مورد حمله قرار گرفت و «محمد نوری زاد» و «محمد مهدوی‌فر» بازداشت شدند.

«جواد لعل محمدی» سخنگوی گروه ۱۴، با انتشار بیانیه‌ای، از احتمال «سوءقصد» به جان امضاکنندگان این نامه خبر داد و اعلام کرد که «از این پس هر اتفاقی برای ما بیافتد، اولیاء دم این گروه ملت ایران است.»

بازداشت امضاکنندگان نامه در حالی است که آیت الله خامنه‌ای در سخنرانی‌های خود اعلام کرده است افراد در انتقاد از او آزادند. با این حال نه تنها هیچ انتقادی از رهبر جمهوری اسلامی در رسانه‌ها به چشم نمی‌خورد، بلکه کمترین انتقاد مطرح شده از سوی فعالان نیز، اتهام توهین به رهبری را به همراه دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG