لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۰

یک فعال مدنی اهل سنندج به تحمل ۶ سال زندان محکوم شد


افشار فتحی، فعال مدنی کرد
افشار فتحی، فعال مدنی کرد

یک فعال مدنی سنندجی از سوی دادگاه انقلاب اسلامی به ۶ سال زندان محکوم شد.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، افشار فتحی، فعال مدنی کرد، طی روزهای گذشته از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی، بابت اتهامات «اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» مجموعا به شش سال زندان محکوم شده است.

این احکام در حالی صادر شده است که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، تنها پنج سال از این حکم به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» از بابت عضویت او در حزب دمکرات کردستان ایران قابل اجرا است.

افشار فتحی، فعالان مدنی ساکن روستای تنگی‌سر سنندج اواخر اسفند ماه سال ۹۷ پس از احضار بە ادارە اطلاعات سنندج بازداشت و پس از دو هفته بازجویی در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج با سپردن وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شد.


پیش از این اوایل شهریور ماه سال جاری، شبکه حقوق بشر کردستان گزارش داد که دست‌کم ۲۲ نفر به اتهام «همکاری با احزاب اپوزیسیون کرد» در بازداشت و تحت فشار هستند. گفته می‌شود نیروهای امنیتی از آن‌ها خواسته بودند علیه احزاب کرد مصاحبه‌های تلویزیونی انجام دهند.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها آزار و زندانی کردن اعضای اقلیت‌‌های قومی و پیروان اقلیت های مذهبی، از جمله اهل سنت، در ایران را محکوم کرده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG