لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۵

یک فعال کارگری در سنندج به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به زندان محکوم شد


اسحاق روحی، فعال کارگری
اسحاق روحی، فعال کارگری

اسحاق روحی، فعال کارگری اهل سنندج، از سوی دادگاه انقلاب این شهر به یک سال زندان محکوم شد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، آخرین جلسه دادگاه اسحاق روحی فعال کارگری اهل سنندج روز چهارشنبه ۳۰ مرداد ماه در شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج برگزار شد و این فعال کارگری بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شده است.

کمیته‌ پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری ایران نیز پیش از این با انتشار متنی در کانال تلگرامی خود حکم صادر شده برای اسحاق روحی این فعال کارگری را محکوم و خواهان لغو این حکم شده است.

اسحاق روحی روز جهانی کارگر (اول ماه مه) توسط نیروهای امنیتی در شهر سنندج دستگیر شد و پس از ۳۰ روز بازداشت در اداره اطلاعات و زندان مرکزی سنندج روز ۱۲ خرداد با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شد.

بر اساس اطلاعات موجود، شعبه ٢ بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب سنندج در ابتدا قرار وثیقه پانصد میلیون تومانی را برای آزادی این فعال کارگری صادر کرده بود؛ اما پس از اعتراض آقای روحی میزان وثیقه به صد میلیون تومان کاهش پیدا کرد.

در ماه‌های اخیر و پس از تشدید اعتراضات کارگری برخورد امنیتی حکومت ایران با فعالان کارگری افزایش یافته است.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، از جمله کارگران، توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده و گفته است که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG