لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۲

دانشمند متهم به جاسوسی برای روسیه در شهرش در مکزیک یک قهرمان است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک میکروب شناس مکزیکی که در شهر میامی به جاسوسی برای روسیه متهم شده است در ایالت وهاکا در کشورش یک نیکوکار محسوب می شود. شهردار شهر محل تولد این دانشمند می گوید او دست کم در دو دانشگاه دارای جایگاهی برجسته است.

هازائل متوس، شهردار ال اسپینال، روز چهارشنبه گفت هکتور آلحاندرو کابررا به راه اندازی پروژه های علمی در شهر خود کمک کرده است و به عنوان یکی از رقبای کسب جایزه نوبل پزشکی در نظر گرفته شده بود. کابررا برای فعالیت هایش در درمان بیماری های قلبی شناخته می شود و امیدوار بود بتواند در ایالت خودش پمادی برای کمک به التیام زخم های بیماران دیابتی تولید کند.

متوس گفت: «ممکن است او چیزی کشف کرده باشد که بعضی افراد یا بعضی منافع تجاری از آن ناراحت شده اند.»

مقام های آمریکا سه شنبه اعلام کردند یک مقام دولتی روسیه کابررا را استخدام کرده بود تا مکان و مشخصات خودروی یک منبع دولت آمریکا در منطقه میامی را مشخص کرده و به روس ها اطلاع دهد. هویت این منبع دولت آمریکا، که بهتر است از او به عنوان خبرچین نام برده شود، روشن نیست.

در عین حال معلوم نیست چرا یک دانشمند مکزیکی مستقر در سنگاپور باید برای چنین ماموریتی انتخاب شود.

اما مقام های آمریکا در اعلام جرم آشکار کردند که کابررا علاوه بر همسر مکزیکی‌اش، یک همسر روس هم داشته است.

همسر روس او برای تهیه مدارکی به کشورش رفته بود ولی مقام های روسیه مانع خروجش شدند. این امر تلاشی از سوی روس ها برای تحت فشار گذاشتن کابررا برای همکاری تلقی شد.

جلسه رسیدگی دادگاه پیش از محاکمه او سوم مارس برگزار می شود.

کابررا استادیار یک دانشکده پزشکی است که به طور مشترک از سوی دانشگاه دوک و دانشگاه ملی سنگاپور اداره می شود. او در سال ۲۰۱۸ به مدیریت «مرکز بیوتکنولوژی در ام آی تی» در شمال مکزیک منصوب شد. کابررا دکترای میکروب شناسی مولکولی را از روسیه و دکترای قلب و عروق را در آلمان کسب کرده است.

شهردار ال اسپینال می گوید کابررا هرگز شهر ۹۵۰۰ نفری محل تولدش را فراموش نکرد و پس از زلزله ۸.۱ ریشتری سپتامبر ۲۰۱۷ به سازماندهی جامعه علمی آن جا در راستای بازسازی خانه ها کمک کرد.

بنا بر اعلام وزارت دادگستری آمریکا، یک مقام رسمی دولت روسیه در سال ۲۰۱۹ کابررا را به خدمت گرفت. او برای ملاقات با این مقام روسی دو بار به مسکو سفر کرده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG