لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۳

اعلام فهرست مقدماتی اسکار؛ اصغر فرهادی به سومین جایزه خود نزدیک‌تر شد


آرشیو
آرشیو

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی، سه شنبه بیست و یکم دسامبر فهرست مقدماتی نامزدهای دریافت جایزه اسکار ۲۰۲۲ را در ۱۰ شاخه اعلام کرد.

بخش فیلم‌های بین‌المللی یکی از این شاخه‌ها بود که امسال به دلیل حضور سینماگران برجسته‌ از کشورهای مختلف جهان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

«قهرمان» ساخته اصغر فرهادی، یکی از آثاری است که در این شاخه به فهرست مقدماتی نامزدهای دریافت جایزه اسکار راه یافت.

به این ترتیب اصغر فرهادی به دریافت سومین اسکار خود نزدیک‌تر شد. او در گذشته با فیلم‌های «جدایی» و «فروشنده» این جایزه را تصاحب کرده است.

فیلم‌های «کوپه شماره شش» از فنلاند، «دست خدا» از ایتالیا، «ماشین من را بران» از ژاپن، و «رئیس خوب» از اسپانیا از رقبای جدی اصغر فرهادی در این بخش محسوب می‌شوند.

از میان بیش از ۹۰ فیلمی که امسال در بخش آثار بین‌المللی حضور داشتند، ۱۵ فیلم به فهرست مقدماتی راه یافتند و در نهایت پنج فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار خواهند شد.

انیمیشن «نوازنده» ساخته رضا ریاحی که محصول فرانسه است نیز در بخش انیمیشن کوتاه به فهرست مقدماتی جایزه اسکار راه یافته است.

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی، اسامی نامزدهای نهایی تمامی بخش‌ها را هشتم فوریه ۲۰۲۲ اعلام می‌کند.

فیلم اصغر فرهادی در شرایطی به فهرست مقدماتی نامزدهای دریافت جایزه اسکار رسیده است که هفته‌های موفقی را پشت سرگذاشته است.

قهرمان، علاوه بر دریافت جوایز معتبری مانند جایزه «هیات ملی نقد آمریکا»، نامزد دریافت جایزه «گلدن گلوب» نیز شد و یکی از بهترین آثار غیرانگلیسی زبان سال محسوب می‌شود.

پخش قهرمان در آمریکای شمالی را شرکت «آمازون» بر عهده دارد که از روابط و امکانات قابل توجهی برای تبلیغ فیلم برخوردار است.

اکران قهرمان از چندی پیش در ایران آغاز شده است و علی‌رغم فروش نسبی قابل قبول، نسبت به آثار گذشته اصغر فرهادی با استقبال کمتری مواجه شده است.

محدودیت‌ها و نگرانی‌های مرتبط با همه‌گیری ویروس کرونا، برخی حواشی مرتبط با ارتباطات و اظهارات اخیر اصغر فرهادی، و عدم علاقه مخاطب به آثار جدی و اجتماعی با رویکرد انتقادی محدود، از جمله عواملی هستند که باعث ریزش تماشاگران فیلم قهرمان شده است.

XS
SM
MD
LG