لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۵

بدرفتاری با معلولان در یک مرکز توانبخشی؛ سازمان بهزیستی: دو نفر «به‌دلیل مهار غیراصولی» اخراج شدند


مرکز توانبخشی احسان. آرشیو
مرکز توانبخشی احسان. آرشیو

اداره کل بهزیستی استان خوزستان در واکنش به فیلمی از بدرفتاری با معلولان در یک مرکز توانبخشی در اهواز اعلام کرد دو نفر «به دلیل نحوه مهار غیراصولی و نامناسب توانخواه» اخراج و به مراجع قانونی معرفی شده‌اند.

حساب کاربری «کمپین معلولان» در توییتر اخیرا با انتشار فیلمی از خشونت و رفتار نامناسب کارکنان مرکز توانبخشی احسان شهر اهواز با معلولان خبر داده بود.

این ویدیو نشان می‌دهد معلولان این مرکز در وضعیت نامناسب بهداشتی و درمانی هستند و حتی مورد خشونت قرار می‌گیرند.

در بخش‌هایی دیگر از این ویدئو، یک معلول بدون لباس و معلولی دیگر در حال تشنج دیده می‌شوند.

(هشدار: تصاویر این ویدیو ممکن است برای برخی ناراحت کننده باشد.)انتشار ویدئو آزار و بدرفتاری با معلولان در مرکز توانبخشی احسان با واکنش‌های فراوانی همراه شده و اداره کل بهزیستی استان خوزستان «فیلم مذکور» را «مربوط به چندین ماه قبل» دانسته است.

با این حال اداره کل بهزیستی استان خوزستان اعلام کرده است: «دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اهواز به همراه هیاتی با حضور در مرکز ضمن بررسی وضعیت معلولین و نحوه مراقبت از آنها،پیگیری دقیق موضوع و برخورد قانونی با افراد خاطی احتمالی را صادر نمودند.»

خشونت و بدرفتاری در برخی مراکز نگهداری و توانبخشی با معلولان در ایران پیشتر نیز گزارش شده است.

بهروز مروتی، مدیر کمپین معلولان پیش‌تر گفته بود سازمان بهزیستی نظارت دقیق و حساس بر روی مراکز نگهداری معلولان ندارد و عملکرد این سازمان در مواجه با مراکز توانبخشی خاطی بازدارنده نیست.

XS
SM
MD
LG