لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۰

امیرعبداللهیان منکر کشته شدن یک‌ کودک در حمله سپاه در اربیل عراق شد


حملات موشکی سپاه به اربیل عراق
حملات موشکی سپاه به اربیل عراق

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به انتقادات از حمله موشکی به اربیل عراق و کشته شدن یک کودک، گفت که «مستندی مبنی بر کشته شدن یک‌ کودک در عراق در دست نداریم.»

این در حالی است که پیش از این پیشوا هورامی، سخنگوی دولت اقلیم کردستان، در گفتگو با صدای آمریکا تایید کرد که این حمله موجب کشته‌شدن زنان، مردان و کودکان از جمله یک کودک هشت ماهه شده است.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی تلفنی با «هانکه لرونس اسلات» وزیر امور خارجه هلند «کودک‌کشی» در توسط جمهوری اسلامی در عراق را تکذیب کرده و گفته که اقدام جمهوری اسلامی ایران برای «مقابله موثر با تروریسم و در چارچوب حقوق بین‌الملل و دفاع مشروع استوار بوده است.»

این تماس تلفنی در حالی صورت گرفته است که وزیر امور خارجه هلند روز جمعه، ۲۹ دی، اعلام کرد سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور را به دلیل کشته شدن یک کودک چند ماهه هلندی در حمله سپاه پاسداران انقلاب جمهوری اسلامی به اربیل احضار کرده است.

وزیر خارجه هلند ضمن محکوم کردن حمله‌ سپاه پاسداران به اقلیم کردستان عراق، کودک کشته شده در این حمله را شهروند هلند و کمتر از یک ساله معرفی کرده بود.

حمله هوایی شامگاه دوشنبه، ۲۵ دی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به خاک اقلیم کردستان اعتراض شدید عراق و مقامات اقلیم کردستان، کشورهای عرب و همچنین کشورهای غربی را به دنبال داشت.

وزارت خارجه عراق روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای «تجاوز» ایران به اربیل را که باعث کشته شدن غیرنظامیان در مناطق مسکونی شد، محکوم کرد.

در پی حمله سپاه پاسداران به سه کشور عراق، سوریه و پاکستان مقام‌های آمریکا از تشدید تنش‌ها در منطقه ابراز نگرانی کردند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در دیدار با مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس بر محکومیت حمله جمهوری اسلامی به اربیل از سوی ایالات متحده تأکید کرد.

متیو میلر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز در این زمینه گفت: «ما با حملات موشکی بی‌دلیل ایران که ثبات عراق را تضعیف می‌کند، مخالفیم و از تلاش‌های دولت عراق و دولت اقلیم کردستان برای برآورده کردن خواسته‌های مردمشان حمایت می‌کنیم.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در مورد حمله سپاه به پاکستان هم گفته بود که جمهوری اسلامی ایران را «تامین‌کننده مالی تروریسم» و باعث ایجاد بی‌ثباتی در منطقه می‌داند اما تصریح کرده بود که واشنگتن «به هیچ وجه» نمی‌خواهد درگیری میان ایران و پاکستان تشدید شود.

XS
SM
MD
LG