لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۱

در واشنگتن چه می گذرد؟ (هفدهم مه)


ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در ملاقات خود با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در واشنگتن - ۱۶ مه ۲۰۱۱
ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در ملاقات خود با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در واشنگتن - ۱۶ مه ۲۰۱۱

کاخ سفید اعلام کرد که پرزیدنت اوباما امروز با ملک عبدالله دوم پادشاه اردن ملاقات و مذاکره خواهد کرد و پس از آن دو رهبر اطلاعیه ای در باره این ملاقات در اختیار خبرنگاران خواهند گذاشت. این ملاقات در پشت درهای بسته صورت می گیرد.

روز گذشته، ملک عبدالله دوم پادشاه اردن با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در وزارت امور خارجه ملاقات و مذاکره کرد.

خانم کلینتون هنگام خوش آمد به پادشاه اردن گفت پادشاه اردن یک صدای مداوم و محکم در تغییرات باور نکردنی است که در سراسر جهان در جریان است. خانم کلینتون وی را یک دوست و متحد مهم ایالات متحده آمریکا خواند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت ما اردن را متحدی به شمار می آوریم که منافع مشترک فراوانی با ما دارد و ما هر دو اهداف مشترکی را دنبال می کنیم.

ملک عبدالله دوم پادشاه اردن به نوبه خود گفت به روابط با آمریکا بسیار ارزش می نهد. وی خاطر نشان کرد که تنها برای این به واشنگتن نیامده که درباره روابط دو جانبه و چالش های پیش رو در خاور میانه سخن بگوید، وی به بهار عرب اشاره کرد.

پادشاه اردن گفت این چالشی برای همه ماست، این که امیدوار باشیم تا (تغییرات خاور میانه) در جهت صحیحی حرکت کند و نقش آمریکا در این حرکت بسیار حساس است. وی گفت ما در پی آن هستیم که اسراییلی ها و فلسطینی ها را بر سر میز مذاکره بیاوریم زیرا در راستای همه آن چیزهایی که اکنون در خاورمیانه می گذرد، مسئله اصلی همچنان مسئله اسراییل و فلسطینی هاست.

دولت اوباما پس از شروع انقلاب یاسمین در تونس به طور مرتب با مقام ها و رهبران بسیاری از کشورهای عرب خاورمیانه و همچنین اسراییل ملاقات و مذاکره کرده است. علاوه بر آن، در هفته گذشته رهبران مخالفان لیبی را نیز به واشنگتن دعوت و با آنان مذاکره کرد.

در همین راستا، سناتور جان کری رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا روز یکشنبه گذشته به پاکستان سفر کرد. وی در اسلام آباد با رئیس ارتش پاکستان ملاقات کرد تا برای پاسخ گرفتن در باره بن لادن به آنان فشار آورده و در مورد روابط شکننده و حساس دو کشور گفت و گو کند.

در همین حال سناتور کری از حمله آمریکا که به کشتن بن لادن انجامید دفاع کرد و گفت محرمانه بودن این عملیات به جهت حساس بودن آن بود و نه بازتاب عدم اعتماد به رهبران پاکستان.

امروز – ۲۷ اردیبهشت – کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا در یک جلسه پرسش و پاسخ به «مفهوم استراتژی در پاکستان و منطقه» می پردازد. در این جلسه، ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا – جیمز لی. جونز – مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید سخنران اصلی است.

XS
SM
MD
LG