لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱ ایران ۱۸:۴۰

مسئولان، به دنبال ممنوعیت نمایش کتاب های گلشیری، هدایت و فرخزاد كتاب‌های عباس معروفی را هم از نمایشگاه کتاب تهران جمع کردند


مسئولان، به دنبال ممنوعیت نمایش کتاب های گلشیری، هدایت و فرخزاد كتاب‌های عباس معروفی را هم از نمایشگاه کتاب تهران جمع کردند

بیست و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران هم چون دوره های گذشته شاهد جمع آوری کتاب های نویسندگان و شاعران مختلف و هشدار در باره عرضه برخی دیگر از آثار نوشتاری موجود بود.

کمیته ارزشیابی و نظارت بر نمایشگاه کتاب تهران هم چنین امسال از ممنوعیت عرضه ی کتاب هایی که به تبلیغ فرقه های ضاله و عرفان التفاظی بپردازند و در آن ها نسبت به آموزش های دینی و مذهب شیعه جفعری بی اعتنایی شده باشد خبرداده بود.

مدیر این کمیته ، محمد الله‌یاری فومنی هم‌چنین گفته بود: «تمامی کتاب‌هایی که با استفاده از واژه‏ های مجعول، تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران را هدف قرار دهند، نیز مشمول این ممنوعیت می‏شوند. هم‌چنین از‏ عرضه‌ی کتاب‌هایی که جنبه‌ی ترویجی و تبلیغاتی برای ادیان دیگر دارند، جلوگیری به‏ عمل خواهد آمد.»
به گفته‌ او، عرضه‌ کتاب‌هایی که «وحدت ملی کشور را تهدید کنند و هم چنین آثاری که قصد توهین و یا احیانا وهن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند، هم در نمایشگاه کتاب تهران ممنوع خواهد بود»

با این وجود طبق آخرین خبرها از نمایشگاه كتاب و بنا بر گفته‌ها‌ی مسؤولان برخی غرفه‌ها، کتاب‌های عباس معروفی (نشر ققنوس) و كتاب فروغ فرخزاد (نشر سخن) از جمله آثاری هستند كه از نمایشگاه جمع‌آوری شده‌اند.از سوی دیگر، بنا بر اطلاعات دریافتی، ناشران آثار صادق هدایت از جمله نشر آوای مهر، ارمغان، مجید، سپهر ادب و نیك‌فرجام از ارائه‌ی كتاب‌های این نویسنده در نمایشگاه كتاب منع شده‌اند. علاوه براین نتشارات نیلوفر هم از عرضه‌ی رمان‌های هوشنگ گلشیری در نمایشگاه كتاب منع شده است.

درچنین شرایطی بود که چهار‌شنبه شب هفته گذشته(١٥ ارديبهشت‌) در ساعات بعد از تعطيلی نمايشگاه كتاب و بسته شدن درهای آن، عده‌ای به غرفه ققنوس آمده و بی ‌خبر و بدون اجازه مسئولان غرفه، حدود صد نسخه از رمان «سال بلوا» اثر عباس معروفی را از غرفه اين ناشر بردند..

به گزارش خبرگزاری های داخلی ، در روز ١٨ اردیبهشت به مسئول غرفه انتشارات ققنوس گفته شد كه كتاب‌های عباس معروفی را جمع كرده و از فروش آنها در نمايشگاه كتاب خودداری كند.

اين كتاب‌ها شامل سال بلوا، آونگ خاطره‌های ما، درياروندگان، جزيره آبی ‌تر و سمفونی مردگان می ‌شود. رمان «سمفونی مردگان» که در سال ١٣٨٨ تجدید چاپ شده است شامل قرار داد تحویل غرفه به ناشران و قوانینی که آن ها را از ارائه کتاب هایی که مجوز نشر آن ها مربوط به قبل از سال ٨٤ است نمی شود. رمان «سال بلوا» یکی دیگر از آثارمعروفی با مجوز تجدید چاپ در سال ١٣٨٦ در نمایشگاه همان سال ارائه شده بود.

اين درحالي است كه فروش رمان «ذوب شده» عباس معروفي نيز كه اواخر سال پيش بعداز ٢٦ سال منتشر شده بود، پيش از تعطیلات نوروز امسال متوقف شد.

معروفی در اين كتاب، خيال‌ها و خاطره‌های خود را از فضايی كه آن را تجربه كرده و در آن زيسته، مي‌نويسد. كتاب، داستان نويسنده‌ای است كه زير بازجويی و شكنجه ناچار به قصه‌پردازی می ‌شود و آنگاه در قصه‌های خودش گم می ‌شود.

اين رمان پاييز سال ٦٢ به پايان رسيده و امروز بعداز ٢٦ سال منتشر شده است. معروفي درباره اين كتاب گفته بود: «نمي‌دانم حالا بايد خوشحال باشم يا غمگين كه نخستين رمان من ٢٦ سال دير به دست خوانندگان مي‌رسد، جوان ٢٦ ساله‌ای كه هم‌سن و سال‌هايش را نمي‌شناسد و نمی ‌داند كجا بايد بايستد كنار متولدين پاييز ٦٢ يا متولدين پاييز ٨٨ واقعا نمی ‌دانم. كدام؟»

او بر اين باور بود كه اگر اين رمان در همان سال منتشر مي‌شد و نقد می ‌شد بر راه و كار ادبی او تاثير می ‌گذاشته:«اما ما آدم‌هايی هستيم كه زمان و مكانمان بر هم ريخته، نمی ‌دانيم كی چرا كجاييم.»

علاوه برممنوعیت فروش کتاب ها، برخی از ناشران این کتاب ها نیز از حضور درنمایشگاه کتاب امسال منع شده اند. مقامات دولت ایران پس از ممنوعیت فروش کتاب های هوشنگ گلشیری، فروغ فرخزاد و حتی محسن کدیور یکی از روشنفکران دینی از ناشران این کتاب ها خواستند تا کتب این نویسندگان را از غرفه هایشان جمع کنند. هم چنین آثار برخی از روحانیون از جمله آیت الله حسینعلی منتظری و آیت الله یوسف صانعی از مراجع تقلید شیعه درچند روز گذشته جمع آوری و فروش آن ها ممنوع شده است. اما مسئول غرفه ای که آثار آیت‌الله صانعی در آن به فروش می رسد گفته است: «روز نخست فعالیت نمایشگاه ما نبودیم که آمدند و آثار استاد را جمع‌آوری کردن، اما بعد از این‌که پی‌گیری کردیم، این مسأله رفع و رجوع شد.» مسؤول غرفه‌ نشر میزان مستقر در سالن ناشران دانشگاهی هم این مسأله را تأیید کرده است.

آثار شاعران و نویسندگان بر اساس دستورالعمل از سوی مسئولان وزارت ارشاد که ارائه کتاب های منتشر شده قبل از سال ١٣٨٤ در نمایشگاه کتاب را ممنوع کرده است صادر شده است.

مدیرانتشارات قطره در تهران به یکی از خبرگزاری های داخلی گفته است: «کلیه آثار محمود دولت آبادی که در سال ٨٤ منتشر شده است را نمی توانیم عرضه کنیم. این قانون باعث شده است تا بسیاری از کتاب های خود را که به این سال باز می گردد و بسیاری از خوانندگان به دنبال آن هستند را به نمایشگاه نیاوریم. به این صورت مخاطبان نیز دست خالی باز می گردند. »

ممنوعیت کتاب های محسن کدیور نیز به دنبال کتاب های برخی از روحانیون انجام گرفت. به گزارش خبرگزاری جرس از تهران، انتشارات کویر که در پنج سال اخیر ناشر آثار کدیور بوده است از عرصه کتاب های او منع شد. مجموعه «حق الناس» حاوی دیدگاههای محسن کدیور در سازگاری اسلام و حقوق بشر در نخستین سال انتشار به چاپ چهارم رسید. کتاب سیاست نامه آخوند خراسانی نیز در مدت کوتاهی به چاپ دوم رسیده بود.

به نظر می رسد که که دست اندرکاران به نوعی قصد دارند تا فقط کتاب هایی را در نمایشگاه امسال عرضه کنند که در دولت نهم و دهم منتشر شده اند.

بنا برگزارش خبرگزاری ایسنا، محسن پرویز، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس بیست‌وسومین نمایشگاه كتاب تهران در پاسخ به این‌كه در ضوابط نمایشگاه آمده كه كتاب‌های قبل از سال ٨٤ اجازه‌ی حضور در نمایشگاه را ندارند، گفت: «بله این موضوع درست است.» با این همه کتاب های هوشنگ گلشیری که پس از سال ٨٤ توسط نشر نیلوفر منتشر شده نیز اجازه حضور در نمایشگاه را پیدا نکرد.
پرویز درباره‌ی این‌ مسئله كه آیا واقعا همین‌طور است یا طبق اظهار برخی ناشران، كتاب‌هایی كه مورد تأیید یا وثوق هستند، اجازه‌ی عرضه دارند، اما آثار برخی نویسندگان نه، گفت: «این درست نیست. اصلا موضوع به ‌برخی نویسندگان‌ ربطی ندارد. این ضابطه كه آثار از یك سالی به قبل مجاز به حضور نیستند، حدود ١٠ سالی هست كه در نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران جزو مصوبات است.»
او در ادامه افزود: «اگر كسی تخلف كند، جزو تخلفاتش است و در تخلفات ثبت می‌شود. اگر مأموران نمایشگاه متوجه شوند، با او برخورد می‌كنند. این هم جزو پوئن‌های منفی است كه برای فرد درنظر گرفته می‌شود و در سال‌های آتی، طبق آیین‌نامه، برای اعطای غرفه اعمال خواهد شد. این به كتاب «این» یا «آن» ربطی ندارد.»
رییس نمایشگاه كتاب تهران سپس درباره‌ی این‌كه گفته می‌شود تذكرهایی كه ناشران و غرفه‌داران در این دوره دریافت كرده‌اند، به نظر زیاد بوده است، گفت: «به نظر من که كم بوده است.»

XS
SM
MD
LG