لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۸

محمود عباس با رهبر نظامی مصر ديدار کرد


محمود عباس با رهبر نظامی مصر ديدار کرد
محمود عباس با رهبر نظامی مصر ديدار کرد

رییس حکومت خودگردان فلسطینیان طی سفر به مصر با رهبر نظامی آن کشور دیدار کرد.

دو روز پس از آنکه قاهره محدودیت های سفر از طریق گذرگاه مرزی و کلیدی رفح به غزه را تسهیل بخشید، محمود عباس، رییس حکومت خودگردان فلسطینی، روز دوشنبه با رهبران نظامی مصر به قاهره رفت و با ژنرال محمد تنتاوی، رهبر شورای عالی نیروهای مسلح مصر، که پس از کناره گیری حسنی مبارک کنترل مصر را به عهده گرفته است، دیدار و گفت و گو کرد.

تسهیل در رفت و آمد به غزه از گذرگاه رفح در مرز مصر بر محاصره سرزمین های فلسطینی از جانب اسراییل که به منظور منزوی ساختن گروه اسلامی حماس برقرار شد، تأثیر می گذارد.

گذرگاه رفح تنها دروازه غزه تحت کنترل حماس به دنیای بیرون، خارج از کنترل اسراییل به جای ۵ روز اکنون ۶ روز در هفته و روزانه دو ساعت طولانی تر بر روی رفت و آمد باز خواهد بود.

اوایل ماه جاری مصر توافق آشتی میان اسلام گرايان حماس و گروه فتح را که کنترل کرانه غربی را بر عهده دارند، میانجیگری کرد. توافق برای پایان دادن به عداوت چهار ساله در حرکتی است که فلسطینیان امید دارند به تشکیل یک دولت وحدت و انتخابات ظرف یک سال منجر شود.

روز یکشنبه وزیر اطلاعات اسراییل نسبت به قاچاق اسلحه به داخل غزه از طریق گذرگاه رفح در مرز مصر ابراز نگرانی کرد و آن را جدی خواند.

فلسطینیان می گویند اقدام مصر نشانه دوره تازه ای در روابط آنها با مصر پس از کناره گیری حسنی مبارک است که در حفظ محاصره غزه با اسرايیل، همکاری کرد.

محمود عباس روز دوشنبه همچنین با عمر موسی رییس اتحادیه عرب که دوره ریاست اش به پایان رسیده است ملاقات کرد. عمر موسی اعلام کرده است که در انتخابات آینده مصر برای پست ریاست جمهوری آن کشور شرکت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG